A jednak stara dobra grypa. Naukowcy o zagrożeniu kolejną pandemią

Chociaż w ostatnich latach mówiło się raczej o zagrożeniu koronawirusem SARS-CoV-2 albo nieznaną jeszcze "chorobą X", to według nowego badania największy potencjał pandemiczny niesie ze dobrze znana nam choroba.

Grypa to zdaniem ekspertów choroba o największym potencjale pandemicznym
Grypa to zdaniem ekspertów choroba o największym potencjale pandemicznym123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Analizy przeprowadzone przez konsorcjum VACCELERATE, ogólnoeuropejską sieć badań klinicznych, której celem jest przyspieszenie istniejących i przyszłych programów rozwoju nowych szczepionek i strategii szczepień, wykazało, że patogenem najwyżej ocenianym pod względem potencjału pandemicznego jest... grypa.

... z każdą porą roku zmienia się szczep wirusa, dlatego też możemy zachorować na grypę kilka razy w życiu, a szczepionki zmieniają się z roku na rok. W przypadku, gdy nowy szczep stanie się bardziej zjadliwy, kontrola może zostać utracona
wyjaśnia główny autor badania dr Jon Salamanton-García.

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego Travel Medicine and Infectious Disease i zostaną zaprezentowane podczas Światowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ESCMID) pod koniec tego miesiąca w Barcelonie, wzięło udział 187 ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych z 57 krajów.

Grypa gorsza niż SARS-CoV-2?

Ich zadaniem było uszeregowanie maksymalnie 14 patogenów według postrzeganego przez nich ryzyka, w oparciu o pozycję na liście, każdemu patogenowi przydzielono następnie punktację. Aż 57 proc. ekspertów uznało grypę za zagrożenie numer jeden, a kolejne 17 proc. umieściło ją na drugim miejscu.

Inne wysoko sklasyfikowane patogeny to nieznana jeszcze "choroba X" (21 proc. uczestników umieściło ją na pierwszym miejscu, a 14 proc. na drugim) oraz wirusy odpowiedzialne za SARS, SARS-CoV-2 (przyczyna COVID-19) i Ebolę. Jeżeli zaś chodzi o drugi koniec zestawienia, czyli wirusy o najniższym postrzeganym ryzyku pandemii, to eksperci uznali, że są hantawirusy, Lassa, Nipah, henipawirus i wirusy z rodzaju Phlebovirus wywołujące gorączkę Doliny Rift.

Mądrzejsi po COVID-19

Autorzy badania podkreślają jednak, że chociaż grypa, choroba X, SARS-CoV-1, SARS-Cov-2 i wirus Ebola bardzo niepokojące patogeny, biorąc pod uwagę ich potencjał wywołania kolejnej pandemii, to jednocześnie dzięki doświadczeniom zdobytym podczas pandemii COVID-19 jesteśmy lepiej przygotowani na przyszłe zagrożenia. Ich zdaniem nauczyliśmy się wiele na temat tego, jak postępować w przypadku pandemii wirusa układu oddechowego - zarówno każdy z nas indywidualnie, jak i z punktu widzenia instytucji opieki zdrowotnej.

Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła plan działań badawczo-rozwojowych mających na celu zapobieganie epidemiom, ukierunkowany na kluczowe choroby zakaźne stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, wybrane po rygorystycznej ocenie możliwości przenoszenia, zakaźności, ciężkości i potencjału ewolucji.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas