Alzheimer spowodowany... dłubaniem w nosie. Zaskakujący wniosek naukowców
Jak się okazuje, niezwykle prosta czynność, którą wielu wykonuje przynajmniej kilka razy dziennie, może zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera czy demencję. Mowa tu o zwykłym… dłubaniu w nosie.
- Dłubanie w nosie jest zarówno nieestetyczne, jak i niehigieniczne.
- Jak się okazuje, ten zły nawyk może mieć poważny wpływ na to, czy w przyszłości zachorujemy na chorobę neurologiczną jak Alzheimer, czy demencję.
- Dowodzące tego badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Griffitha.
- Wykazali, że bakterie wywołujące choroby mogą wykorzystać ścieżkę między nosem a mózgiem do zaatakowania układu nerwowego.
- Nadmierne dłubanie w nosie prowadzi do niszczenia naturalnej bariery w śluzówce nosa. Zwiększa to szansę na przedostanie się bakterii do organizmu.
Nos jako miejsce gdzie powstaje Alzheimer
Odkrycie naukowców może być bardzo dobrym bodźcem do porzucenia nawyku dłubania w nosie. Ta i tak niezbyt dobrze postrzegana czynność może bowiem mieć poważne konsekwencje. Jak mówią sami naukowcy z Uniwersytetu Griffitha, bakterie wywołujące Alzheimera czy demencję mogą atakować nasz organizm bezpośrednio przez nos.
Jako pierwsi pokazujemy, że bakteria Chlamydia pneumoniae może przedostać się bezpośrednio przez nos do mózgu, gdzie może wywołać zmiany, które wyglądają jak choroba Alzheimera. Widzieliśmy efekty na myszy, a dowody są potencjalnie przerażające również dla ludzi
Jak wskazują badania, bakteria przechodzi bezpośrednio przez nerw węchowy, który stanowi dla niej "najszybszy skrót" do naszego mózgu i całego krwiobiegu organizmu. Wyniki otrzymane po eksperymentach na myszach muszą jeszcze zostać potwierdzone na ludziach.
Musimy zrobić badanie na ludziach i potwierdzić, czy ten sam szlak działa w ten sam sposób. To badania, które były proponowane przez wiele osób, ale nie zostały jeszcze zakończone. Wiemy, że te same bakterie są obecne u ludzi, ale nie ustaliliśmy, jak się tam dostają
Mimo tego naukowcy już wskazują, że badania dały wystarczająco dowodów na to, iż Alzheimer może zaatakować nas przez nos.
Dłubanie w nosie a Alzheimer, czyli jak dbać o nos, aby nie zachorować
Naukowcy z Uniwersytetu Griffitha zaznaczyli przy wynikach badań, że dają podstawę do innego spojrzenia na pielęgnacje naszego nosa. Może nas to uratować przed Alzheimerem. Podstawowo więc należy inaczej patrzyć na "niewinne" dłubanie w nosie.
Naukowcy wskazują, że może ono doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej, która stanowi podstawową ochronę przed inwazją bakterii. Warto więc o tym pamiętać, gdy może następnym razem ktoś przyłapie nas na dłubaniu w nosie. Nie zbyt dobrym pomysłem ma być także wyrywanie włosów z nosa, które także uszkadza jego wnętrze. Podstawowo więc aby ustrzec się choroby Alzheimera czy demencji, należy mieć na uwadze każdą czynność, która może uszkodzić naszą błonę śluzową w nosie.