Badacze odkryli ponad 160 tys. nowych wirusów. Pomogła AI
Zespół badawczy z Australii odkrył niemal 162 tysiące nowych typów wirusów RNA. To rekordowe odkrycie zmienia postrzeganie ekstremalnych środowisk jako siedlisk bogatych w różnorodne formy życia, a metoda analityczna z wykorzystaniem AI może wpłynąć na lepsze zrozumienie tego, jak powstały różne formy życia na Ziemi.
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w pracy naukowców, wspierając ich w różnych dziedzinach badań.
Dzięki zaawansowanym algorytmom i technikom uczenia maszynowego AI pozwala na sprawniejszą analizę ogromnych zbiorów danych, co przyspiesza odkrycia m.in. w medycynie, biologii czy fizyce.
Nowe odkrycia wsparte sztuczną inteligencją
Co rusz pojawiają się informacje o tym, jak sztuczna inteligencja wpływa na rozwój różnych dziedzin nauki. AI wspiera astronomów w identyfikacji odległych galaktyk i planet, a inżynierom umożliwia projektowanie bardziej efektywnych i ekologicznych systemów energetycznych.
Sztuczna inteligencja pomaga też w modelowaniu złożonych procesów, takich jak zmiany klimatyczne, a nawet w tworzeniu nowych leków poprzez symulacje komputerowe. Teraz naukowcy ogłosili ponadto, że AI pomogła odkryć ponad 160 tys. nowych gatunków wirusów.
Odkryto ponad 160 tys. nowych gatunków wirusów
Zespół z University of Sydney w Australii opracował algorytm uczenia maszynowego LucaProt, który potrafi analizować olbrzymie ilości danych genetycznych, w tym genomy wirusów. Model potrafi radzić sobie nawet z tymi, które są niezwykle skomplikowane.
Wykorzystując uczenie maszynowe, biolodzy opisali 161 979 nieznanych dotąd gatunków wirusów RNA żyjących w atmosferze, gorących źródłach i kominach hydrotermalnych. Choć wirusy RNA są powszechnie kojarzone z chorobami ludzkimi, występują też w różnych ekstremalnych środowiskach na całym świecie i mogą nawet odgrywać kluczową rolę w globalnych ekosystemach.
Nowa metoda ma większy potencjał
Naukowcy są zdania, że nowa metoda może pozwolić zidentyfikować miliony kolejnych wirusów, których jeszcze nie scharakteryzowano, a nawet wesprzeć mapowanie życia na Ziemi w ogólnym ujęciu.
- Otrzymaliśmy wgląd w niejako ukrytą dotychczas przed nami część życia na Ziemi, ukazując niezwykłą bioróżnorodność — powiedział prof. Edwards Holmes, główny autor badania.
Wskazówki, jak powstało życie na Ziemi
Współautor badań, dr Zhao-Rong Li stwierdził, że LucaProt "reprezentuje znaczącą integrację najnowocześniejszej technologii sztucznej inteligencji i wirusologii, co dowodzi, że sztuczna inteligencja może skutecznie wykonywać zadania w zakresie eksploracji biologicznej". Jak podkreślają badacze, odkrycie to jest swoistym rekordem - to bowiem największa liczba nowych gatunków wirusów, które zostały zidentyfikowane w jednym badaniu.
- To, że ekstremalne środowiska są pełne tak wiele typów wirusów, jest tylko kolejnym przykładem ich fenomenalnej różnorodności i wytrwałości w najtrudniejszych warunkach. To potencjalnie daje nam wskazówki, w jaki sposób powstały wirusy i inne podstawowe formy życia - powiedział profesor Holmes.
Wyniki badań opublikowano na łamach "Cell".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!