Australia

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:46) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:35)
Australia jest najmniejszym kontynentem na Ziemi. Jednocześnie to największa wyspa na świecie oraz szósty pod względem wielkości kraj. Jej powierzchnia to około 7,7 mln km2. Stolicą tego państwa jest Canberra, a największym miastem Sydney. Najbardziej zaludnione jest wschodnie oraz południowo-wschodnie wybrzeże.
Australia - najważniejsze informacje
Australia. /123RF/PICSEL

Australia - najważniejsze informacje

Australia to jeden z najbardziej płaskich kontynentów. Średnia wysokość to zaledwie 330 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Góra Kościuszki mierząca 2 228 m n.p.m. Została ona odkryta oraz zdobyta przez polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. 

Australię zamieszkuje około 25,7 mln osób, jednak gęstość zaludnienia to tylko 3 osoby na km2. Ogromna część kontynentu nazywana Outbackiem jest praktycznie niezamieszkała. Ponad 80% mieszkańców tego kraju żyje w odległości około 100 km od wybrzeża, gdyż w tych obszarach panują najlepsze warunki bytowe. Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. 

Bogata flora i fauna Australii

Kontynent ten jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym także tych najbardziej jadowitych. Spośród 26 najgroźniejszych węży aż 17 z nich występuje właśnie w tym kraju. W Australii żyje największa na świecie populacja dzikich wielbłądów, których jest około 1 000 000. Zostały one sprowadzone do tego kraju, aby zastąpić konie, które nie radziły sobie w trudnych warunkach. 
Największym zagrożeniem, oprócz wspomnianych węży, są także jadowite pająki, skorpiony, kazuary oraz krokodyle. Z kolei w wodach przybrzeżnych można spotkać meduzy oraz rekiny. Jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt tego obszaru są kagury. Mimo że są to z pozoru sympatyczne stworzenia, to są one jednym z największych zagrożeń, zwłaszcza dla kierowców. Ich ubarwienie sprawia, że są praktycznie niewidoczne po zmroku, gdy nagle wyskakują na drogi.

Wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii rozciąga się Wielka Rafa Koralowa – największa na świecie. Jej powierzchnia przekracza 348 tys. km2 i można ją zobaczyć nawet z kosmosu. 

Australia to raj dla miłośników wina. Na jej terenie znajduje się ponad 60 regionów, w których uprawiane są winogrona przeznaczone na ten właśnie trunek. Wina australijskie są cenione i uznawane za jedne z najlepszych na świecie. 

Do tego kontynentu należy aż 8 222 wysp. Największą z nich jest Tasmania, która jest także osobnym stanem. Jednym z najbardziej znanych archipelagów australijskich są Wyspy Whitsundays doceniane przede wszystkim przez pasjonatów sportów wodnych.  

Temat Australia znajdziesz również w serwisie:

Australia - Wiadomości