W Polsce trwają testy jedynej na świecie kapsuły do diagnostyki raka piersi

W Krakowie testowana jest właśnie jedyna na świecie kapsuła do obrazowania zmian w piersiach. Urządzenie to ma szansę przyczynić się do sprawniejszej i bardziej efektywnej diagnostyki raka. Prace nad wykonaniem kapsuły trwały osiem lat, a stworzył ją krakowski startup AILIS.

W Krakowie testowana jest właśnie jedyna na świecie kapsuła do obrazowania zmian w piersiach. Urządzenie to ma szansę przyczynić się do sprawniejszej i bardziej efektywnej diagnostyki raka. Prace nad wykonaniem kapsuły trwały osiem lat, a stworzył ją krakowski startup AILIS.
Kapsuła pozwala na obrazowanie zmian w piersiach. Eksperci zaznaczają, że pierwsze wyniki oceny użyteczności urządzenia są bardzo obiecujące. /123RF/PICSEL

Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie prowadzi testy specjalistycznego urządzenia, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do obrazowania zmian w piersiach. 

Wyjątkowy system, który może przyczynić się do tego, że Polska stanie się liderem w dziedzinie wczesnego wykrywania raka piersi, jest aktualnie na pierwszym etapie oceny klinicznej.

Wyjątkowe urządzenie do diagnostyki raka. Powstało w Polsce

Pomysłodawca i inicjator badań Michał Matuszewski zapewnił, że kapsuła do obrazowania zmian w piersiach jest pierwszym takim urządzeniem na świecie, podaje serwis „Nauka w Polsce”.

Prace nad przygotowaniem kapsuły trwały osiem lat, a stworzył ją krakowski startup AILIS przy wsparciu naukowców, onkologów i specjalistów zajmujących się tematyką sztucznej inteligencji

Reklama

Testy kapsuły do wykrywania zmian w piersiach

W kapsule przebadano już 1,5 tys. zdrowych kobiet - teraz procedura ta zostanie przeprowadzona u ok. 300 kobiet z podejrzeniem zmian nowotworowych.

„To eksperyment medyczny, który nie tylko ma pomóc we wczesnym wykryciu chorób piersi, ale i trenuje sztuczną inteligencję w prowadzeniu i podsumowaniu takich badań. Kobiety, które wyrażają zgodę na udział w projekcie, mają również możliwość przejścia badań klasycznymi metodami, takimi jak USG czy mammografia”, relacjonuje Nauka w Polsce. 

Etap oceny klinicznej urządzenia ma potrwać minimum rok. Jeżeli testy zakończą się sukcesem, nowy system będzie wprowadzony na rynek - jak podaje źródło najpierw w Polsce, a następnie za granicą. 

Badanie w kapsule jest szybkie, bezbolesne i bezinwazyjne

Jak wygląda badanie w takiej innowacyjnej kapsule? Lekarze zapewniają, że jest to procedura bezpieczna, bezinwazyjna i bezbolesna, a do tego bezdotykowa i szybka. Nie ma tu też emisji promieniowania jonizującego. Wynik badania ma być dostępny do 10 minut od wyjścia z kapsuły.

Warto jednak zauważyć, że kapsuła nie zastąpi tradycyjnych metod diagnostyki raka piersi, takich jak mammografia i USG - a jedynie znacząco usprawni cały proces wykrywania niepokojących zmian. Zdaniem specjalistów, badanie w kapsule może więc stać się pierwszym etapem badań, poprzedzającym dalszą diagnostykę.

Autorska metoda z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

W jaki sposób to wyjątkowe urządzenie działa? Kapsuła funkcjonuje na podstawie autorskiej metody Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego, z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji.

- Urządzenie, badając piersi bezdotykowo i bez promieniowania, wykonuje 21 tys. pomiarów, zbiera w ten sposób informację o tym, w jaki sposób działa badana tkanka. Pozwala odróżnić obszar o zwiększonej aktywności od normalnego tła. Większość nowotworów piersi cechuje się właśnie taką większą aktywnością, widoczną w POD z powodu zwiększonego metabolizmu oraz perfuzji krwi - wyjaśnił przytaczany przez serwis „Nauka w Polsce” współtwórca projektu, dr inż. Mateusz Moderhak.

Twórcy systemu podali, że w przyszłości będzie on rozszerzany o nowe funkcje - pojawi się cyfrowy asystent, który będzie monitorować stan zdrowia piersi, rekomendować badania oraz analizować ryzyko zachorowania. System ma objąć proces od chwili rejestracji pacjentki, przez zebranie wywiadu medycznego, badanie w kapsule, przygotowanie zaleceń aż po wyznaczenie odpowiednich etapów działania i zaplanowanie kolejnych badań. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak piersi | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy