Badanie: Leki na ADHD mają wpływ na serce, ale warto je brać
U dzieci przyjmujących leki na ADHD zaobserwowano niewielki wzrost ciśnienia krwi i tętna, ale zdaniem ekspertów "stosunek ryzyka do korzyści jest uspokajający".

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem badaczy z Uniwersytetu w Southampton opublikował nowe wyniki badań dotyczące bezpieczeństwa leków stosowanych w leczeniu ADHD. Pod lupą były zarówno leki stymulujące, jak metylofenidat, lizdeksamfetamina i deksamfetamina, jak i niestymulujące, m.in. atomoksetyna, selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny (sNRI) oraz guanfacyna.
Czy leki na ADHD wpływają na serce?
Wszystkie analizowane preparaty powodowały niewielki wzrost ciśnienia i tętna, z wyjątkiem guanfacyny, która obniżała te parametry. Zdaniem badaczy ogólny wpływ na układ sercowo-naczyniowy jest jednak "mały", więc korzyści z leczenia zdecydowanie przeważają nad ryzykiem. Podkreślają też, że większość lekarzy przepisujących leki na ADHD jest świadoma ryzyk sercowo-naczyniowych i stosuje się do zaleceń dotyczących monitorowania ciśnienia, tętna i masy ciała.
ADHD to realne zaburzenie
Jak wyjaśnia główny autor badania, prof. Samuele Cortese, "ryzyko i korzyści zawsze należy rozważać razem, a w przypadku leków na ADHD bilans wypada bardzo korzystnie". Przypomina też, że wcześniejsze analizy wykazały, że leki poprawiają funkcjonowanie dzieci i młodzieży w szkole, obniżają ryzyko depresji, lęków, a nawet zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci. Zaleca jednak, by pacjenci z chorobami serca konsultowali rozpoczęcie terapii ze specjalistą kardiologiem.
I zdaniem autorów badania warto to zrobić, bo chociaż w świadomości społecznej wciąż pokutują stereotypy na temat leków na ADHD z lat 80. i 90., kiedy to błędnie uznawano je za "tabletki na grzeczność" dla niesfornych dzieci. Leki nie zmieniają osobowości, ale poprawiają przetwarzanie informacji, koncentrację, planowanie i kontrolę impulsów, a to wszystko ma realny wpływ na poprawę jakości życia.
A przecież to po prostu środki poprawiające funkcje poznawcze: ułatwiają przetwarzanie informacji, redukują rozproszenie, poprawiają koncentrację, planowanie, samokontrolę i zmniejszają impulsywność