COVID-19 wcale nie jest bezpieczny dla ludzi młodych. Nowe badania dają do myślenia

Nowy raport amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sugeruje, że nie tylko seniorzy powinni obawiać się zarażenia nowym koronawirusem, bo dotyka on również osoby dużo młodsze.

CDC poinformowało właśnie wszystkich o pierwszych analizach Covid-19, jakie przeprowadziło na terenie Stanów Zjednoczonych. I choć wiek pacjentów i śmiertelność jest tu oczywiście podobna do tego, co obserwujemy w innych dotkniętych koronawirusem krajach, konkretne liczby są dobrym przypomnieniem, że choroba może być niebezpieczna również dla młodszych osób, bo w USA 20% wszystkich hospitalizowanych pacjentów stanowią osoby w wieku 20-44 lata. Należy wprawdzie zdawać sobie sprawę z niedoskonałości tych badań, o czym za chwilę, ale być może skutecznie zachęcą młode osoby do pozostawania w domach.

Reklama

Nowy raport CDC został opracowany na podstawie 4226 przypadków pacjentów z Covid-19 na terenie Stanów Zjednoczonych, odnotowanych do 16 marca, choć trzeba zaznaczyć, że dane dotyczące wieku pozyskano tylko od 2449 pacjentów, stąd wspomniane wady tej analizy. Organizacja podkreśla też, że nie chodzi jej o wskazanie liczby potwierdzonych w USA przypadków, ale prześledzenie korelacji choroby i wieku osób zarażonych, a tych do wczoraj było w tym kraju już ponad 10 tysięcy (a nieoficjalnie mówi się o dużo wyższej licznie, bo część osób z pewnością nie zgłosiła zachorowania, bo objawy były lekkie albo żadne).

Mówiąc w skrócie, wyniki z USA są podobne do chińskich, które wskazywały najwyższą śmiertelność w grupie wiekowej powyżej 65 lat. Jak czytamy: - 31% przypadków, 45% hospitalizacji, 53% szukających pomocy w przychodniach i 80% śmierci to osoby powyżej 65 roku życia, z największym udziałem poważnych zachorowań wśród osób poniżej 85 roku życia. Dane nie pozwalają jednak na beztroskę młodszym ludziom, bo niemal 50% wszystkich zachorowań dotyczyło osób poniżej 54 roku życia i niemal 40% hospitalizacji miała miejsce w tej grupie wiekowej.

I choć osoby młodsze statystycznie rzadziej umierają z powodu Covid-19, to nie znaczy wcale, że są odporne na chorobę czy nie będą jej przechodzić w ciężki sposób. - Lekarze z pewnością się z tym zgodzą. To nie jest choroba tylko osób starszych. Nie ma wątpliwości, że młodsi, zdrowsi ludzie doświadczą jej w mniej poważny sposób, ale znacząca liczba zdrowych dorosłych może poważnie przechodzić tę chorobę - twierdzi Mike Ryan, szef programu zarządzania kryzysowego WHO. Mówiąc krótko, wszyscy niezależnie od wieku powinniśmy dbać o zdrowie swoje i innych, a co za tym idzie izolować się:

- Dystansowanie społeczne jest rekomendowane dla wszystkich grup wiekowych, żeby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, chronić system zdrowotny i podatnych starszych dorosłych. Co więcej, starsze osoby powinny zaopatrzyć się w stosowną ilość zapasów niepsującego się jedzenia, co najmniej 30-dniowy zapas potrzebnych medykamentów, zachowywać odstęp od innych, trzymać się z daleka od chorujących, unikać tłumów tak często, jak to możliwe, unikać podróżowania i przemieszczania się, jeśli nie jest to konieczne i pozostawać w domu tak długi, jak to tylko możliwe, żeby zminimalizować ryzyko kontaktu. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy