Czy muzyka może pomóc osobom z demencją?

W miarę postępu demencji pacjenci często tracą zdolność do komunikowania się werbalnie ze swoimi bliskimi. Naukowcy opracowali nowatorską muzyczną metodę, która może wypełnić luki, które powstały przez chorobę.

Muzykoterapia może pomagać ludziom chorującym na demencję
Muzykoterapia może pomagać ludziom chorującym na demencję123RF/PICSEL

Naukowcy z Insitute for Therapy through the Arts (ITA) stworzyli terapię o nazwie "Musical Bridges to Memory", która polega na tym, że zespół muzyczny gra na żywo muzykę z młodości pacjenta. Jak twierdzą badacze, buduje to emocjonalny związek między pacjentem a jego opiekunami. Umożliwia to im wspólne uczestnictwo w zajęciach muzycznych, m.in. taniec, śpiew, czy gra na instrumencie.

Muzyka poprawiała także "zaangażowanie społeczne pacjentów" i zmniejszyła objawy neuropsychiatryczne, w tym lęk, pobudzenie i depresję. Co ciekawe, pomagało to zarówno pacjentom, jak i opiekunom. W samych Stanach Zjednoczonych na chorobę Alzheimera choruje ponad 6 mln osób.

Muzyka jako metoda leczenia

Dr Borny Bonakdarpour mówi, że przeprowadzone badania są wyjątkowe, gdyż były one skierowane do pacjentów z demencją i ich opiekunów. Wcześniej prowadzone przedsięwzięcia związane z muzykoterapią były przeznaczone tylko dla pacjentów.

- Pacjenci byli w stanie skontaktować się z opiekunami poprzez muzykę, czyli połączenie, które nie było dla nich dostępne werbalnie. Rodzina i przyjaciele osób z demencją również są dotknięci chorobą. Jest to dla nich bolesne, gdy nie mogą skontaktować się z ukochaną osobą. Kiedy nie można już używać mowy, muzyka daje im wzajemny most do siebie- mówi dr Bonakdarpour z Northwestern University Feinberg School of Medicine.

W mózgu pozostają wspomnienia muzyczne, nawet gdy funkcje językowe zanikają wskutek demencji. Jest to spowodowane tym, że obszary mózgu, które są zaangażowane w "pamięć muzyczną i przetwarzanie", nie są tak dotknięte chorobą. Jak mówi dr Bonakdarpour, pacjenci mogą zachować zdolność do śpiewania i tańca, nawet kiedy ich zdolność mówienia się zmniejszy.

Nowe badania dotyczące demencji i muzyki

W przeprowadzonym badaniu osoby z demencją i ich opiekunowie byli nagrywani na wideo rozmawiając i wchodząc w interakcje przez 10 min przed i 10 min po muzykoterapii. Każda para pacjent-opiekun, przed odtwarzaniem muzyki przeszła specjalne szkolenie na temat bardziej efektywnej interakcji podczas muzyki.

Muzykoterapia trwała 45 min, wówczas zespół muzyczny wykonywał piosenki, które podobały się pacjentom w czasach ich młodości. Następnie pacjenci i ich opiekunowie dostali proste instrumenty, np. tamburyny, aby mogli grać równocześnie z zespołem. Muzykoterapeuci "wchodzili w interakcje" z chorymi podczas ich występów, m.in. zachęcając ich do wystukiwania rytmu, tańczenia i śpiewania.

Po muzycznych ćwiczeniach miała miejsce rozmowa grupowa, wówczas pacjenci byli "bardziej zaangażowani społecznie", czyli mieli lepszy nastrój, byli mniej rozkojarzeni i pobudzeni, czy też utrzymywali kontakt wzrokowy. Dla porównania, grupa kontrolna, która nie brała udziału w muzykoterapii nie wykazywała takich zmian. Program składał się z 12 sesji, które odbywały się w ciągu trzech miesięcy.

Moskwa w "Graffiti" o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej: Rok 2026 jest realistycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas