DeepMind i Google pracują nad inteligentnymi robo-asystentami dla lekarzy

Kolejny dzień, kolejne informacje na temat sztucznej inteligencji. Wygląda na to, że już niebawem będziemy jeszcze mocniej polegać na AI, również w zakresie naszego zdrowia.

DeepMind i Google pracują nad inteligentnymi robo-asystentami dla lekarzy
DeepMind i Google pracują nad inteligentnymi robo-asystentami dla lekarzyGeekweek - import

Kiedy jakiś czas temu powszechnie mówiło się o tym, że sztuczna inteligencja zabierze nam wiele miejsc pracy, były grupy zawodowe, które uważały się za bezpieczne, a jedną z nich byli właśnie lekarze. Teraz okazuje się zaś, że AI coraz śmielej poczyna sobie również na ich poletku, wykazując się skutecznością na poziomie najlepszych na świecie specjalistów.

Wystarczy tu wymienić rozwiązanie DeepMind wykrywające choroby wzroku tak samo szybko i skutecznie jak lekarze - firma chce zresztą jeszcze rozszerzyć swoją działalność w branży medycznej i właśnie zapowiedziała, że jej Streams, czyli bezpieczna kliniczna aplikacja, która wykorzystuje aktualne dane medyczne pacjenta i historyczne dane, aby określić ryzyko ostrego uszkodzenia nerek, doczeka się wsparcia sztucznej inteligencji i awansuje na prawdziwego medycznego asystenta.

Oczywiście wciąż nie dowiedzieliśmy się, co to dokładnie będzie oznaczać, ale AI ma wspierać lekarzy i pielęgniarki, by szybciej i skuteczniej mogli zajmować się pacjentami, a wszystko za sprawą nowej wizji Streams z „najlepszymi algorytmami, intuicyjnym designem i wsparciem rygorystycznych dowodów”.

I chociaż trudno na chwilę obecną spekulować, w jaki sposób nowa wersja aplikacji ma działać, to można się spodziewać choćby wykorzystania AI w celu priorytetyzacji pacjentów najbardziej potrzebujących opieki albo automatycznego wysyłania danych do odpowiednich specjalistów. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko z niecierpliwością czekać na rozwój aplikacji i kolejne informacje od DeepMind i Google.

Niestety trzeba też mieć świadomość, że tego typu nowinki bardzo wolno zmieniają się w standardy medyczne i zapewne upłynie jeszcze dużo wody w Wiśle, zanim w naszych szpitalach pojawią się robo-pielęgniarki (jak w programie pilotażowym w Teksasie) czy robo-asystenci albo lekarze zaczną korzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak czy inaczej, warto docenić wysiłki DeepMind i Google, bo przecież nie ma nic cenniejszego od zdrowia i dobrze wiedzieć, że AI możemy wykorzystać i w tym celu.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas