Dentysta ostrzega: Te halloweenowe cukierki są najgorsze dla zębów

Mali i duzi, wszyscy będą dziś jeść cukierki. Jak jednak przekonują dentyści, chociaż wszystkie halloweenowe słodkości są szkodliwe dla naszych zębów, to niektórych powinniśmy unikać szczególnie.

Cukierek albo psikus! Zdecydowanie cukierek, ale nie każdy
Cukierek albo psikus! Zdecydowanie cukierek, ale nie każdy123RF/PICSEL

Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych ok. 35 mln dzieci zakłada straszne przebrania i wychodzi na ulice, by zbierać słodycze i świętować Halloween. A zwyczaj ten jest coraz popularniejszy również w wielu innych miejscach świata, w tym Polsce, więc trudno nawet wyobrazić sobie, o jakich ilościach słodkości mówimy. Ich producenci zacierają ręce, a dentyści biją na alarm, a przynajmniej apelują o zachowanie zdrowego rozsądku.

Tych cukierków szczególnie unikaj

Przeciętne dziecko może dziś wieczorem spożyć do 3 szklanek cukru, zwracają więc uwagę, aby dorośli, przygotowując zapasy słodkości do rozdania, wybierali te mniej szkodliwe. Bo chociaż żadne słodycze nie są korzystne dla zębów, to jak przekonuje dr Kevin Sands w wypowiedzi dla Fox News, niektóre rodzaje cukierków są znacznie gorsze od innych. Jak to możliwe? Wszystko sprowadza się do czasu, przez jaki cukierki mają kontakt z naszymi zębami - im dłuższy, tym gorzej.

Tym samym jednym z najgorszych możliwych wyborów według opinii stomatologów są... landrynki, czyli twarde cukierki wykonane z jednorodnej masy, służące do ssania lub rozgryzania. Nie tylko długo pozostają w buzi, ale i próby ich rozgryzania mogą skończyć się ukruszeniem zęba.

Te cukierki nie tylko stwarzają ryzyko odpryskiwania lub pękania zębów, jeśli zostaną zbyt mocno ugryzione, ale ich długotrwała obecność w ustach zapewnia bakteriom długą cukrową ucztę. To może potencjalnie prowadzić do próchnicy
wyjaśnia Sands.

Z podobnych powodów nie poleca też cukierków wymagających długiego żucia czy ciągnących się, np. z nadzieniem karmelowym, bo ich lepki charakter oznacza, że często osadzają się w zakamarkach zębów, co utrudnia ich usunięcie nawet po szczotkowaniu.

Osobną kategorią szczególnie szkodliwych słodyczy są też cukierki kwaśne oraz pozbawione cukru - zarówno te pierwsze, jak i drugie, zawierają często kwas cytrynowy, który niszczy szkliwo, co może prowadzić do nadwrażliwości i innych problemów z zębami.

"Dobre" słodycze na Halloween

To jakie słodycze wybierać? Takie, które mają jak najkrótszy kontakt z zębami, czyli cukierki czekoladowe, dropsy pudrowe, małe czekoladowe draże, orzechy i owoce w czekoladzie lub otoczce jogurtowej, a nawet gumy do żucia bez cukru, które stymulując produkcję śliny, pomagają neutralizować kwasy i oczyszczać jamę ustną.

Z faweli na deski teatru. Historia 19-latka inspirujeAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas