Długi COVID a ciąża. Naukowcy odkryli nieoczekiwany efekt ochronny
Chociaż większość z nas chciałaby już na dobre zapomnieć o pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, jej konsekwencje na to nie pozwalają. Owszem, bezpośrednie zagrożenie ze strony COVID-19 znacząco spadło, obawy nadal budzą długoterminowe skutki infekcji. Zwłaszcza wśród niektórych grup, jak np. kobiety przechodzące chorobę podczas ciąży - wygląda jednak na to, że badacze mają dla nich dobre wieści.

Trudno nawet powiedzieć, kiedy zleciało te ponad pięć lat od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o koronawirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19. Naukowcy za wszelką cenę starają się jednak nie zapomnieć o pandemii i wciąż prowadzą badania, które pozwolą nam dowiedzieć się więcej o jej sprawcy. W ramach tych najnowszych badacze Weill Cornell Medicine, University of Rochester Medical Center, University of Utah Health oraz Louisiana Public Health Institute sprawdzali, czy ciąża może wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju długiego COVID.
Przypomnijmy krótko, że długi COVID, long COVID czy też zespół przewlekłego COVID to stan charakteryzujący się długotrwałymi następstwami infekcji, wśród których najczęściej wymienia się zmęczenie, duszność, zaburzenie percepcji i inne utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości te mogą wystąpić po początkowym wyzdrowieniu z ostrego epizodu COVID-19 albo być kontynuacją choroby. Jak wynika z poprzednich badań, zmaga się z nimi ok. 5-10 proc. osób, które przeszły COVID-19.
Ciężarne rzadziej chorują na długi COVID
Analiza, której wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie Nature Communications, obejmuje dane z baz National Patient-Centered Clinical Research Network (PCORnet) oraz National COVID Cohort Collaborative (N3C), które są częścią inicjatywy RECOVER Narodowego Instytutu Zdrowia USA (NIH). Naukowcy przeanalizowali informacje o około 72 tys. kobiet, które między marcem 2020 a czerwcem 2023 roku chorowały na COVID-19, będąc w ciąży. Wyniki porównano z grupą kontrolną obejmującą około 208 tys. kobiet w podobnym wieku, które również przeszły COVID-19, ale nie były w ciąży.
Wnioski zaskoczyły nawet samych badaczy, bo jak się okazuje, ciężarne kobiety zdają się w jakiś sposób chronione przed długim COVID, tzn. zdecydowanie rzadziej cierpiały z jego powodu. W badanej grupie jedynie u 16 na 100 ciężarnych kobiet rozwinęły się objawy długiego COVID, w porównaniu do 19 na 100 kobiet w grupie kontrolnej.
W jaki sposób ciąża chroni przed długim COVID?
Co ciekawe, ciężarne kobiety wykazywały niższe ryzyko wykształcenia tego stanu chorobowego, nawet jeśli należały do grup teoretycznie bardziej podatnych na zachorowanie, jak kobiety powyżej 35. roku życia, kobiety czarnoskóre, osoby otyłe lub z zaburzeniami metabolicznymi.
Dalsze badania nad takimi czynnikami, jak nierówny dostęp do opieki zdrowotnej, aspekty społeczno-ekonomiczne oraz strukturalny rasizm, mogą pomóc nam lepiej zrozumieć zwiększone ryzyko długiego COVID w tych grupach i znaleźć sposoby na ich ochronę
A w jaki sposób ciąża chroni przed długim COVID? Naukowcy uważają, że chodzi o zmiany w układzie odpornościowym i stanach zapalnych organizmu. Mając tę wiedzę, naukowcy chcą teraz sprawdzić możliwość wykorzystania istniejących leków do ochrony kobiet w ciąży przed długim COVID, bo chociaż zagrożenie pandemiczne minęło, sama choroba została z nami.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!