Długowieczność osiągniemy dzięki światłu? Naukowcy mają nowe dowody

Terapia światłem to coraz popularniejszy sposób zwalczania różnych chorób. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy jej możliwości można wykorzystać do leczenia chorób serca. Wyniki ich badań przeszły ich najśmielsze oczekiwania, gdy okazało się, że światło ma szansę dosłownie wydłużyć życie serca.

Naukowcy znaleźli dowody na to, że terapia światłem podczerwonym może hamować choroby serca i wydłużać życie
Naukowcy znaleźli dowody na to, że terapia światłem podczerwonym może hamować choroby serca i wydłużać życie123RF/PICSEL
Naukowcy znaleźli dowody na to, że terapia światłem podczerwonym może hamować choroby serca i wydłużać życie123RF/PICSEL

Światło i wiązki laserów mogą nam pomóc w leczeniu nie tylko chorób psychicznych, ale i także fizycznych. Stosuje się ją szczególnie jako forma zwalczania bólu czy schorzeń kostnych i mięśniowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo widzą w terapii światłem szansę na rozwój w leczeniu chorób serca jak zawał, czy wysokie ciśnienie. Wykorzystali do tego terapię zwaną fotobiomodulacją (PBM), jedną z najpopularniejszych form leczenia światłem laserowym.

Fotobiomodulacja to leczenie laserowym światłem podczerwonym o małej mocy123RF/PICSEL

Naukowcy wiedzieli, że jeśli znajdą jakieś dowody na możliwe wykorzystanie terapii światłem w leczeniu schorzeń serca, mogą doprowadzić do przełomu. Tego typu terapia byłaby tańsza i mniej inwazyjna niż tradycyjne leczenie.

Chodziło o to, by sprawdzić, czy interwencja [terapią światłem] w średnim wieku może pozwolić ludziom uniknąć dalszego pogorszenia stanu serca związanego z wiekiem
profesor Praveen Arany, w nocie prasowej Uniwersytetu w Buffalo

Terapia światłem może hamować rozwój chorób serca związanych z wiekiem

Badania przeprowadzili na grupie 14-miesięcznych myszy. Używali niewielkiej dawki światła z diody LED, dziennie przed dwie minuty, pięć dni w tygodniu. Zauważyli faktyczną poprawę funkcji serca. Chociażby widoczne było zmniejszenie grubości jego ścian, dzięki czemu mięsień stawał się bardziej elastyczny i lepiej pompował krew.

Podczas obserwowania ruchu myszy, naukowcy zaobserwowali również, że terapia światłem poprawiła ich koordynację nerwowo-mięśniową123RF/PICSEL

Jedna z grup badanych myszy miała ciężkie choroby serca, które zwykle powodują u nich śmierć. Po leczeniu fotobiomodulacji rozwój chorób został zatrzymany, a wskaźnik przeżycia wzrósł z 43% do całych 100%.

Autorzy badań odkryli, że fotobiomodulacja zwiększała produkcję transformującego czynnika wzrostu beta (TGF-β1), który jest kluczowy w zwalczaniu dolegliwości związanych z wiekiem. Reguluje on aktywność komórek macierzystych czy układu odpornościowego.

Pokazuje to, że fotobiomodulacja nie tylko wpływa na poprawę funkcji serca, ale także cofa rozwoju chorób związanych z wiekiem. W prostych słowach terapia światłem może przyczyniać się do spowolnienia starzenia serca. To dałoby możliwość wydłużenia życia człowieka.

Droga do terapii światłem wydłużającej życie

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo chcą kontynuować badania, prowadząc już testy kliniczne na ludziach. Podstawowo muszą się uporać z wymogiem konkretnych parametrów w terapii świetlnej. Aby fotobiomodulacja była skuteczna i bezpieczna, potrzebne jest światło o odpowiednim kolorze, a jego dawka i długość ekspozycji muszą być dokładnie wyliczone. Dlatego muszą wpierw ustalić odpowiednie parametry w leczeniu chorób serca u ludzi.

Te badania mają stanowić pierwszy krok w rozwoju terapii świetlnej jako łatwego narzędzia mogącego zapewnić ludziom lepsze zdrowie serca oraz dłuższe życie.

Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas