Implanty piersi nie tylko dla kobiet. Uratowały życie tego mężczyzny

Jak informują lekarze Northwestern Medicine, implanty piersi odegrały kluczową rolę w ratowaniu życia mężczyzny, który na początku tego roku przeszedł podwójny przeszczep płuc.

Jak informują lekarze Northwestern Medicine, implanty piersi odegrały kluczową rolę w ratowaniu życia mężczyzny, który na początku tego roku przeszedł podwójny przeszczep płuc.
Implanty piersi mogą uratować życie. Przypadek tego pacjenta jest najlepszym dowodem /123RF/PICSEL

Po 13 latach palenia potrzebował przeszczepu płuc

Historia Daveya Bauera z St. Louis w stanie Missouri to gotowy materiał na film albo i dwa. Mężczyzna nie tylko jest chodzącym ostrzeżeniem, że palenie papierosów i wapowanie kończy się często tragicznie, ale i bohaterem nietypowej procedury medycznej.

34-latek otwarcie przyznaje, że sięgnął po papierosy w wieku 21 lat i nie minęło dużo czasu, zanim wypalał paczkę dziennie. W 2014 roku przerzucił się na wapowanie, które wydawało mu się zdrowszą alternatywą, ale szybko okazało się, że uzależnił się jeszcze mocniej.

A kiedy na początku roku zachorował na grypę, w wyniku której w obu płucach rozwinęła się infekcja odporna na antybiotykoterapię, życie Bauera mógł uratować tylko przeszczep. Jak wyjaśnia dr Rade Tomic, dyrektor programu przeszczepów płuc w Northwestern Medicine, jego płuca były tak zainfekowane, że "zaczęły się upłynniać".

Reklama

Lekarze postanowili ratować jego życie przeszczepem, ale jednocześnie byli przekonani, że w takim stanie nie ma szans przeżyć procedury. Uznali więc, że zanim będą w stanie umieścić go na liście oczekujących, muszą pozbyć się infekcji, a jedynym sposobem było usunięcie obu płuc.

Implanty piersi ratują życie

Jak zaplanowali, tak pod koniec maja zrobili - usunęli Bauerowi oba płuca, podłączyli mężczyznę pod zewnętrzne sztuczne płuco i umieścili w jego klatce piersiowej... implanty piersi w rozmiarze DD. Tak, implanty piersi, bo jak wyjaśniają, potrzebowali czegoś, co pozwoli podtrzymać serce w odpowiedniej pozycji. 

Żartobliwie wyjaśnili, że jeden z ich chirurgów plastycznych był bardzo łaskawy i dał im szybki kurs na temat różnych typów, kształtów i rozmiarów implantów piersi, dzięki czemu udało się wybrać kilka opcji najłatwiejszych do uformowania w klatce piersiowej pacjenta - opcja DD okazała się najbardziej odpowiednia.

Kiedy udało się już znaleźć odpowiedni narząd, lekarze usunęli implanty i umieścili w klatce piersiowej płuca dawcy. Pacjent przez wiele miesięcy przebywał na oddziale intensywnej terapii, ale we wrześniu został zwolniony na program rehabilitacji - pozostanie w Chicago przez następny rok, aby lekarze mogli monitorować jego nowe płuca.

Na pamiątkę dostał też od lekarzy koszulkę z napisem "DD Davey" i tak narodził się nowy pseudonim, którego Bauer ma zamiar używać na swoich profilach gamingowych, aby uhonorować lekarzy i szansę, jaką od nich otrzymał.

Zespół dodaje też, że jego przypadek jest niezwykły, bo może mieć przełomowe skutki dla wielu krytycznie chorych pacjentów. Pokazuje, że dzięki nowej technologii lekarze są w stanie zapewnić pomoc nawet osobom, które teoretycznie nie kwalifikują się do przeszczepu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: implanty piersi | przeszczep płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy