Internet rujnuje zdrowie psychiczne? Nowe badanie: Bzdura!

Coraz powszechniej uważa się, że korzystanie z internetu, mediów społecznościowych i smartfonów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nowe badanie sugeruje jednak, że trudno jest wskazać taki związek technologii z dobrostanem.

Internet ma zły wpływ na dobrostan psychiczny? Nic na to nie wskazuje
Internet ma zły wpływ na dobrostan psychiczny? Nic na to nie wskazuje123RF/PICSEL

Czyżby Andrew Przybylski oraz Matti Vuorre z Oxford Internet Institute (OII) próbowali włożyć kij w mrowisko? Na to wygląda, bo jak przekonują w badaniu zatytułowanym "Globalny dobrostan i zdrowie psychiczne w epoce Internetu", ugruntowane przekonanie, że sieć ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne użytkowników, może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jak podkreślają badacze, ich analiza różni się od innych podobnych badań m.in. obszernym zbiorem danych, bo obejmuje dane od 2,4 mln osób w wieku od 15 do 89 lat pozyskane w latach 2005-2022 w 168 krajach.

W ciągu ostatnich dwóch dekad powszechne przyjęcie technologii internetowych wzbudziło obawy, że mają one negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i dobrostan psychiczny. Jednakże badania na ten temat są kwestionowane i utrudniane przez niedociągnięcia metodologiczne, przez co szersze konsekwencje adopcji Internetu pozostają nieznane
czytamy we wstępie do badań.

Internet szkodzi? To może być błędne przekonanie

Pierwsza część badania skupiała się na dobrostanie psychicznym uczestników w oparciu o samoocenę satysfakcji z życia, pozytywnych i negatywnych doświadczeń. Sytuację tę porównano z rozwojem internetu i mobilnego internetu szerokopasmowego w każdym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad. Druga część dotyczyła zaś zdrowia psychicznego i wykorzystywała metaanalizę wskaźników lęku, depresji i samookaleczeń na przestrzeni 20 lat oraz ich powiązanie z przyjęciem technologii internetowej.

Dane z 20 lat nie kłamią

Efekt? Naukowcy doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpiły jedynie niewielkie i niespójne zmiany w globalnym dobrostanie i zdrowiu psychicznym. Dzieje się tak pomimo wzrostu globalnego wykorzystania internetu z 17 proc. w 2005 r. do 65,7 proc. w 2023 r., co sugeruje brak powiązania między tymi dwoma zjawiskami.

Jak wyjaśniają, mocno skupili się na szukaniu łącznika między technologią i dobrym samopoczuciem, swoistego "dymiącego pistoletu", z którym trudno byłoby dyskutować, ale go nie znaleźliśmy. Stąd wyrażają przekonanie, że popularny pogląd o internecie i telefonach komórkowych mających ogólnie negatywny wpływ na dobrostan i zdrowie psychiczne, prawdopodobnie nie jest trafny.

Jedna część raportu zgadza się jednak z innymi badaniami, a mowa o związku między korzystaniem z mediów społecznościowych a zadowoleniem z życia, które jest niższe w określonych przedziałach czasowych okresu dojrzewania.

Rzeczywiście jest możliwe, że dzieją się mniejsze i ważniejsze rzeczy, ale wszelkie radykalne twierdzenia o negatywnym wpływie internetu na całym świecie należy traktować z bardzo dużym sceptycyzmem.
wyjaśniają.
Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas