Internet rujnuje zdrowie psychiczne? Nowe badanie: Bzdura!

Coraz powszechniej uważa się, że korzystanie z internetu, mediów społecznościowych i smartfonów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nowe badanie sugeruje jednak, że trudno jest wskazać taki związek technologii z dobrostanem.

Coraz powszechniej uważa się, że korzystanie z internetu, mediów społecznościowych i smartfonów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nowe badanie sugeruje jednak, że trudno jest wskazać taki związek technologii z dobrostanem.
Internet ma zły wpływ na dobrostan psychiczny? Nic na to nie wskazuje /123RF/PICSEL

Czyżby Andrew Przybylski oraz Matti Vuorre z Oxford Internet Institute (OII) próbowali włożyć kij w mrowisko? Na to wygląda, bo jak przekonują w badaniu zatytułowanym "Globalny dobrostan i zdrowie psychiczne w epoce Internetu", ugruntowane przekonanie, że sieć ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne użytkowników, może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jak podkreślają badacze, ich analiza różni się od innych podobnych badań m.in. obszernym zbiorem danych, bo obejmuje dane od 2,4 mln osób w wieku od 15 do 89 lat pozyskane w latach 2005-2022 w 168 krajach.

Internet szkodzi? To może być błędne przekonanie

Reklama

Pierwsza część badania skupiała się na dobrostanie psychicznym uczestników w oparciu o samoocenę satysfakcji z życia, pozytywnych i negatywnych doświadczeń. Sytuację tę porównano z rozwojem internetu i mobilnego internetu szerokopasmowego w każdym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad. Druga część dotyczyła zaś zdrowia psychicznego i wykorzystywała metaanalizę wskaźników lęku, depresji i samookaleczeń na przestrzeni 20 lat oraz ich powiązanie z przyjęciem technologii internetowej.

Dane z 20 lat nie kłamią

Efekt? Naukowcy doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpiły jedynie niewielkie i niespójne zmiany w globalnym dobrostanie i zdrowiu psychicznym. Dzieje się tak pomimo wzrostu globalnego wykorzystania internetu z 17 proc. w 2005 r. do 65,7 proc. w 2023 r., co sugeruje brak powiązania między tymi dwoma zjawiskami.

Jak wyjaśniają, mocno skupili się na szukaniu łącznika między technologią i dobrym samopoczuciem, swoistego "dymiącego pistoletu", z którym trudno byłoby dyskutować, ale go nie znaleźliśmy. Stąd wyrażają przekonanie, że popularny pogląd o internecie i telefonach komórkowych mających ogólnie negatywny wpływ na dobrostan i zdrowie psychiczne, prawdopodobnie nie jest trafny.

Jedna część raportu zgadza się jednak z innymi badaniami, a mowa o związku między korzystaniem z mediów społecznościowych a zadowoleniem z życia, które jest niższe w określonych przedziałach czasowych okresu dojrzewania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Internet | zdrowie psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy