Już jeden papieros może skrócić życie palacza o 20 minut
Ponad 25 lat temu "British Medical Journal" opublikował badanie, które sugerowało, że jeden papieros może skrócić życie palacza o 11 minut. Wyniki te szybko zyskały popularność w mediach, chociaż z czasem okazało się, że miały one istotne wady metodologiczne. No cóż, nowe analizy je naprawiają, ale jednocześnie przynoszą jeszcze gorsze wieści!
Pierwsze badanie miało kilka kluczowych problemów, z których najważniejszy dotyczył próby badawczej. Skupiało się ono wyłącznie na mężczyznach, a szacowanie śmiertelności opierało się na danych pochodzących tylko od brytyjskich lekarzy. I choć wyniki były interesujące, nie można ich było rozszerzyć na całą populację. Jeśli jednak palacze poczuli się tym uspokojeni, to niestety mamy dla nich złe wieści, bo nowe badanie uwzględniające „łatki” dla tych błędów przynosi jeszcze gorsze wieści - jeden papieros może skrócić życie palacza o 20 minut.
Analizy przeprowadzone przez zespół z University College London wykorzystały szerszą próbę danych. Uwzględniono nie tylko nowsze dane dotyczące śmiertelności mężczyzn z British Doctors Study, ale także dane o śmiertelności kobiet z Million Women Study. Badania te uwzględniały również inne czynniki, które mogą wpływać na długość życia, jak status społeczno-ekonomiczny czy aktywność fizyczna.
Nowe wyniki badania
Po uwzględnieniu tych czynników badacze odkryli, że palący papierosy mężczyźni tracą średnio około 10 lat życia, a kobiety palaczki tracą około 11 lat. Uwzględniając średnią liczbę papierosów palonych dziennie, autorzy badania szacują, że jeden papieros skraca życie o 20 minut – dla mężczyzn jest to 17 minut, a dla kobiet 22 minuty.
Chociaż nowe badanie jest znaczną poprawą w stosunku do wcześniejszego, jego autorzy zaznaczają, że również ma ono swoje ograniczenia. Główne z nich to fakt, że szacunki opierają się na średnich wartościach, jak wzorce palenia czy rodzaj papierosów, które występują w różnych populacjach i grupach wiekowych.
Złożoność problemu palenia
Choć palenie jest bez wątpienia jednym z największych możliwych do uniknięcia powodów przedwczesnej śmierci, chorób i niepełnosprawności, autorzy badania zauważają, że „niektórzy palacze żyją długo i zdrowo, podczas gdy inni umierają na choroby związane z paleniem już w wieku 40 lat”.
Badacze przyjęli założenie, że palacze palili tę samą liczbę papierosów każdego dnia przez całe życie, ale zaznaczają, że nie każdy papieros wpływa na zdrowie w ten sam sposób. Ponadto wskazują, że nie ma jednoznacznej reguły, która określałaby, jak palenie wpłynie na daną osobę.
Pomimo tych zastrzeżeń autorzy badania nie zachęcają do kontynuowania palenia, nawet w mniejszych ilościach, zwracając uwagę, że ryzyko zdrowotne związane z paleniem nie jest liniowe. Zakończenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne, a im szybciej palacze przestaną palić, tym dłuższe i zdrowsze życie mogą prowadzić. Autorzy podkreślają, że czas, który można zyskać, to czas spędzony w stosunkowo dobrym zdrowiu.
Nie wystarczy tylko zmniejszyć konsumpcję – całkowite zaprzestanie palenia jest wymagane, aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne i dłuższe życie.