Kolejne duże badania potwierdzają, że CoVID-19 jednak częściej wybiera mężczyzn
Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że choroba wywoływana przez SARS-CoV-2 częściej dotyka mężczyzn, a co więcej to właśnie u nich przebiega ciężej - dziś dostajemy kolejne naukowe potwierdzenie tej teorii.
Nowe badania przeprowadzone na 100 tysiącach mieszkańców Houston potwierdziły, że mężczyźni są bardziej podatni na Covid-19 niż kobiety. Co niezależnie od wieku, są bardziej podatni na kontakt z wirusem, jego ciężki przebieg i poważne komplikacje, a także zgon. Chińczycy przeprowadzili podobne badanie już wcześniej, ale opierali się na małej grupie pacjentów, więc trudno było określić ich wiarygodność - teraz liczba badanych jest dużo wyższa, a wnioski podobne. Nowe badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Houston Methodist Research Institute, a przewodził im Farhaan Vahidy, którego głównym celem było prześledzenie związku z płcią biologiczną i Covid-19 w dużym amerykańskim mieście.
Po analizie 100 tysięcy przypadków okazuje się, że mężczyźni faktycznie częściej mają pozytywny wynik na obecność koronawirusa, częściej trafiają na oddziały intensywnej terapii, a także umierają z powodu choroby. Jak informują badacze, różnice między płciami były widoczne nawet po dołożenie takich czynników, jak wiek, rasa, pochodzenie etniczne, status matrymonialny, rodzaj ubezpieczenia, mediana przychodów, BMI, palenie czy 17 różnych chorób współistniejących. Na początku pandemii obserwacja mężczyzn pozwala przypuszczać, że wynika to z lekceważenia ryzyka, czyli ignorowania zaleceń noszenia masek, mycia rąk i zachowywania dystansu.
Tak wynikało nawet z opublikowanego w lipcu raportu CDC i chociaż nie lekceważy on różnic biologicznych między płciami, na pierwszym miejscu stawia czynniki psychospołeczne i związane z zachowaniem. Vahidy i jego zespół sugerują jednak, że przyczyna może być inna: - Chociaż związane z płcią zachowania, jak palenie, picie, skłonność do szukania pomocy lekarskiej i obecność chorób współistniejących mogą wpływać na przebieg Covid-19, zwiększone ryzyko śmierci u mężczyzn z różnych kultur całego świata wskazuje jednak na biologiczne determinanty - tłumaczą. Szczególnie że to dla chorób nic nowego traktować inaczej mężczyzn i kobiety, np. Parkinson częściej dopada mężczyzn, a z powodu Alzheimera częściej cierpią kobiety. Co prawda wciąż nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale nie jest to obce nam zjawisko, stąd też podobnie może być z Covid-19.
Źródło: GeekWeek.pl/