Kto rano wstaje, ten ma anoreksję. Ale... jak to?

Badania przeprowadzone przez Massachusetts General Hospital (MGH), University College London i Uniwersytet Republiki w Urugwaju wykazały, że ranne ptaszki mogą być bardziej podatne na anoreksję.

Zaskakujące badanie pokazuje związek między anoreksją i wczesnym wstawaniem
Zaskakujące badanie pokazuje związek między anoreksją i wczesnym wstawaniem123RF/PICSEL

Anoreksja ma związek z godziną pobudki?

Naukowcy podzielili się wynikami zaskakującego badania, z którego wynika, że osoby wcześnie wstające mogą być bardziej podatne na anoreksję - obala ono również pogląd, że pacjenci ze schizofrenią, zaburzeniami objadania się i depresją to "nocne marki".

Publikacja w Jama Network Open wyjaśnia dziwny związek jadłowstrętu psychicznego z zegarem dobowym organizmu, który kontroluje sen i inne czynności fizjologiczne i sugeruje, że może to być "poranne zaburzenie". Naukowcy przyjrzeli się genom powiązanym z anoreksją, aby sprawdzić, czy osoby z grupy ryzyka mają określone wzorce snu.

Nieoczekiwanie odkryli dwukierunkowy związek między genami odpowiedzialnymi za wczesne budzenie się a genami związanymi z anoreksją. Według badań anoreksja może powodować wczesne wstawanie i odwrotnie, wcześniejsza pora pobudki może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia anoreksji.

Co więcej, jak wyjaśnia starszy autor badania, Hassan Dashti z Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Bólu Szpitala Ogólnego w Massachusetts, przy okazji odkryli również, że wyższe ryzyko bezsenności wiąże się z podwyższonym ryzykiem genetycznym anoreksji.

Rytm dobowy a anoreksja

Badanie podkreśla więc konieczność prowadzenia dalszych analiz nad terapią opartą na rytmie okołodobowym w leczeniu i zapobieganiu jadłowstrętowi psychicznemu.

Kliniczne implikacje naszych nowych odkryć są obecnie niejasne, jednakże nasze wyniki mogą ukierunkować przyszłe badania nad terapiami opartymi na rytmie okołodobowym w zapobieganiu i leczeniu jadłowstrętu psychicznego
wyjaśnia jedna z badaczek cytowana przez US News & World Report.

Odkrycia te uzupełniają rosnącą liczbę badań wykazujących złożoność chorób psychicznych i ich możliwych przyczyn biologicznych. Należy również zauważyć, że biorąc pod uwagę, że na godzinę pobudki wpływa wiele czynników, w badaniu nie określono konkretnej godziny wczesnego wstawania.

Jadłowstręt psychiczny to poważne zaburzenie odżywiania charakteryzujące się niską masą ciała, zniekształconym obrazem własnego ciała, dotkliwą obawą przed przybraniem na wadze i ograniczonymi zachowaniami żywieniowymi. Charakteryzuje się jednym z najgorszych wskaźników zgonów wśród chorób psychicznych, a odsetek nawrotów po obecnym leczeniu może sięgać 52 proc.

Suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Łykamy je na potęgęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas