Lek przeciwrakowy dostaje "kopa". Wszystko za sprawą wikolu
Alkohol poliwinylowy (PVA), znany powszechnie jako składnik kleju szkolnego czy popularnego wikolu, może kryć w sobie potencjał leczenia raka. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet Tokijski w Japonii poprawia on skuteczność leczenia nowotworów głowy i szyi, minimalizując uszkodzenia zdrowych komórek.
Terapia borowo-neutronowa (BNCT) to zaawansowana metoda leczenia nowotworów, która łączy w sobie cechy radioterapii i chemioterapii. Jej podstawą jest wprowadzenie do ciała człowieka związku zawierającego bor, który selektywnie gromadzi się w komórkach nowotworowych. Następnie pacjent jest napromieniany wiązką neutronów, wywołujących rozpad boru na dwie wysokoenergetyczne cząstki o krótkim zasięgu, które niszczą komórki nowotworowe bez uszkadzania zdrowych. Terapia BNCT jest stosowana w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka mózgu, tarczycy czy skóry.
Terapia borowo-neutronowa (BNCT) wzmocniona
Skuteczność tej terapii zależy od zdolności komórek rakowych do wchłaniania boru oraz od utrzymania tego pierwiastka w komórkach przez odpowiedni czas, a tradycyjne podejścia do tej metody mają swoje ograniczenia. Zespół badaczy z Uniwersytetu Tokijskiego odkrył jednak, że dodanie alkoholu polywinylowego do związku terapeutycznego może znacznie poprawić skuteczność składnika leku, L-BPA, który jest odpowiedzialny za wchłanianie boru przez komórki nowotworowe. Choć L-BPA wykazuje dużą skuteczność, może również przedostawać się do zdrowych komórek, co ogranicza jego zastosowanie.
W modelu guza podskórnego, ten system osiągnął zadziwiająco wysoką akumulację, co nie było możliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami i wywołało drastyczne efekty
Wystarczyła mała zmiana
Badacze zwrócili uwagę na substancję o nazwie D-BPA, która w przeciwieństwie do L-BPA nie gromadzi się w zdrowych komórkach. Choć wcześniej uznawano ją za nieprzydatną w leczeniu nowotworów, po połączeniu z PVA okazało się, że D-BPA może skutecznie gromadzić bor w komórkach rakowych, a jego obecność w guzie utrzymuje się dłużej. To sprawia, że terapia staje się bardziej efektywna, umożliwiając szybsze zniszczenie tkanek rakowych przy mniejszym uszkodzeniu zdrowych komórek.
Choć badania laboratoryjne są obiecujące, konieczne są dalsze prace, aby potwierdzić skuteczność tej metody w rzeczywistych terapiach. Jeśli uda się zwiększyć ilość boru w komórkach rakowych i utrzymać go tam przez dłuższy czas, neutrony mogą szybciej niszczyć tkanki rakowe, co pozwoli na skrócenie czasu leczenia i zmniejszenie efektów ubocznych. Odkrycie to może otworzyć nowe drzwi do bardziej dostępnych i skutecznych terapii nowotworowych, wykorzystujących powszechnie znany składnik, jakim jest PVA.
W ostatnich latach wiele badań nad lekami przeciwnowotworowymi koncentrowało się na skomplikowanych kombinacjach drogich cząsteczek. Obawiamy się, że takie metody będą zbyt kosztowne, aby mogły być szeroko dostępne. W tym badaniu staraliśmy się opracować lek o prostej strukturze, wysokiej funkcjonalności i niskim koszcie
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!