"Szpital przyszłości" na pustyni. Będzie leczył krajobrazem

Na terenach pustynnych w dzielnicy medycznej w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie) powstanie duży park porośnięty drzewami. W centralnej części staną budynki szpitalne przykryte gigantycznym baldachimem.

Budynki pod baldachimem i ogromny park. Tak będzie wyglądał "szpital przyszłości" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Budynki pod baldachimem i ogromny park. Tak będzie wyglądał "szpital przyszłości" w Zjednoczonych Emiratach ArabskichRenzo Piano Building Workshopmateriał zewnętrzny

W dzielnicy medycznej Jawaher Boston Medical District w Szardży powstanie duży park o wymiarach 1000 × 500 m. W centralnej części stanie zabudowa szpitalna przykryta baldachimem dającym cień budynkom medycznym. Projekt został wykonany przez pracownię architektoniczną Renzo Piano Building Workshop na zlecenie firmy Beeach działającej w branży ochrony środowiska, która teraz planuje wejść w rynek usług medycznych i to, jak pokazuje projekt, z przytupem.

- Naszym celem jest stworzenie nowego modelu szpitala przyszłości, zapewniającego uzdrawiające i zrównoważone środowisko, które łączy najnowocześniejszą technologię medyczną z projektowaniem zorientowanym na człowieka, gwarantując doskonałość w świadczeniu opieki zdrowotnej dla pacjentów, ich rodzin i personelu medycznego — powiedział w rozmowie z serwisem Dezeen Antoine Chaaya, dyrektor zarządzający Renzo Piano Building Workshop.

Naszym celem jest stworzenie nowego modelu szpitala przyszłości, zapewniającego uzdrawiające i zrównoważone środowisko...
Antoine Chaaya

Krajobraz terapeutyczny na pustyni

Choć cała inwestycja naszpikowana będzie nowoczesną technologią, to sama idea połączenia leczenia i krajobrazu jest już od wielu lat rozwijana. Według badaczy krajobraz terapeutyczny służyć osobom niepełnosprawnym (np. istnieją parki pomagające niewidomym dzieciom w nauce poruszania się po terenie z laską), czy osobom mieszkającym w miastach (m.in. tworzenie większej ilości terenów zielonych, które redukują stres przy okazji codziennego przemieszczania się pieszo i rowerem do pracy). Jest także pomocny w rekonwalescencji i rehabilitacji. Osoby, które mogą podczas pobytu w szpitalu wychodzić na zewnątrz, szybciej powracają do zdrowia, zwalniając tym samym łóżka kolejnym potrzebującym, a także wymagają mniejszej ilości leków, w tym przeciwbólowych.

Taką rolę będzie pełnił także wspomniany park wokół całej inwestycji. Ale nie tylko tam znajdzie się zieleń. Architekci zaplanowali ją także pod baldachimem. Będą to specjalnie dobrane gatunki drzew owocowych tworzące sady i gaje oraz rośliny odporne na suszę. Energia potrzebna do zasilania obiektów będzie pochodziła z paneli fotowoltaicznych na dachu.

Jawaher Boston Medical District jest gotowy na nowo zdefiniować doskonałość opieki zdrowotnej. Płynnie integruje zaawansowaną technologię medyczną ze starannie zaprojektowanym środowiskiem, które sprzyja gojeniu i dobremu samopoczuciu.
Opisuje Renzo Piano na Instagramie

Z pewnością można się spodziewać, że efekt końcowy spełni oczekiwania personelu medycznego oraz pacjentów. Architekt Renzo Piano, który swoją pracownię założył w 1981 jest laureatem Nagrody Pritzkera, jednego z najważniejszych branżowych wyróżnień, nazywanego architektonicznym Noblem.

Źródła: Renzo Piano Building Workshop, Dezeen

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas