Lepszy niż odchudzanie? Szalona redukcja ryzyka zawału serca i udaru mózgu

Nowe badanie pokazuje, że semaglutyd, czyli aktywny składnik popularnych leków stosowanych w terapii cukrzycy i otyłości, m.in. Wegovy i Ozempic, może być największym przełomem w medycynie od czasów statyn.

Nowe badanie pokazuje, że semaglutyd, czyli aktywny składnik popularnych leków stosowanych w terapii cukrzycy i otyłości, m.in. Wegovy i Ozempic, może być największym przełomem w medycynie od czasów statyn.
Naukowcy zaskoczeni skutecznością semaglutydu... w poprawie stanu układu sercowo-naczyniowego /123RF/PICSEL

Jak poinformowali naukowcy University College London podczas prezentacji na Europejskim Kongresie Otyłości (ECO), popularny zastrzyk odchudzający może korzystnie wpłynąć na zdrowie układu krążenia milionów dorosłych osób, co zapowiada się na największy przełom w medycynie od czasów statyn. Wykazali, że uczestnicy badania przyjmujący semaglutyd mieli o 20 proc. niższe ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Co więcej, semaglutyd przynosił korzyści w zakresie układu sercowo-naczyniowego niezależnie od początkowej masy ciała badanych czy utraconej wagi, co zdaniem prof. Johna Deanfielda, dyrektora brytyjskiego Narodowego Instytutu Badań nad Efektami Układowo-Naczyniowymi i głównego autora badania, jest podstawą do rutynowego przepisywania go w leczeniu chorób układu krążenia.

Leczy otyłość i cukrzycę, ale nie tylko

Reklama

W badaniu wzięło udział 17 604 dorosłych z 41 krajów w wieku 45 lat i starszych, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekraczał 27 i którzy doświadczyli wcześniej zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca. Przyjmowali oni semaglutyd w dawce 2,5 mg tygodniowo lub placebo przez średni okres 40 miesięcy.

Spośród 8803 pacjentów w grupie semaglutydu u 569 (6,5 proc.) doszło do pierwotnego zdarzenia końcowego ze strony układu sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca, w porównaniu z 701 (8 proc.) z 8801 pacjentów w grupie placebo. Autorzy badania przekonują, że to osiągnięcie na miarę odkrycia w latach 90. ubiegłego wieku statyn, czyli leków obniżających cholesterol, które z miejsca uznano je za przełom w medycynie i rewolucję w kardiologii.

Ten lek rzuca wyzwanie semaglutydowi

Inne badanie oparte na tym samym badaniu klinicznym wykazało, że uczestnicy, którym przepisano semaglutyd, stracili średnio 10,2 proc. masy ciała i 7,7 cm w talii w ciągu czterech lat, podczas gdy grupa placebo straciła 1,5 proc. masy ciała i 1,3 cm w talii. I chociaż to świetny wynik, to na horyzoncie widać już nowy preparat odchudzający, który ma zamiar rzucić wyzwanie takim popularnym lekom, jak Wegovy i Ozempic.

Jak wynika z badania klinicznego II fazy, retatrutyd w postaci cotygodniowego zastrzyku wykazuje się dużo większą skutecznością, bo jego działanie nie ogranicza się do hamowania apetytu, ale pomaga też organizmowi spalić więcej tłuszczu. Testy na 338 uczestnikach cierpiących na otyłość wykazały, że w ciągu 48 tygodni stracili oni aż 24 proc. masy ciała.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | atak serca | udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL