Masz wysokie ciśnienie? Powodem może być twój telefon

Chińscy naukowcy mają nowe dowody, które mogą skłonić nas do ograniczenia używania smartfona. Okazuje się, że nawet 30 minut rozmowy telefonicznej w tygodniu może zwiększyć ciśnienie krwi. Jak to możliwe?

Telefony popsują ci serce? Według nowych badań to możliwe
Telefony popsują ci serce? Według nowych badań to możliwe123RF/PICSEL
Telefony popsują ci serce? Według nowych badań to możliwe123RF/PICSEL

Wiadomo, że nadmierne korzystanie z telefonu odbija się na naszym zdrowiu. Spróbujcie przez kilka godzin przeglądać TikToka, a wasze oczy na pewno nie będą zadowolone. Jednak czy telefony mogą wpływać także na nasze serce i układ krążenia? Naukowcy z Południowego Uniwersytetu Medycznego w chińskim Guangzhou twierdzą, że tak i to bardziej niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Rozmowa przez telefon groźna dla serca?

W najnowszych badaniach opublikowanych w czasopiśmie European Heart Journal - Digital Health chińscy naukowcy sprawdzili zaskakującą teorię, że istnieje związek między rozmawianiem przez telefon a nadciśnieniem tętniczym, czyli coraz częściej występującą chorobą cywilizacyjną. Porównali więc czas korzystania z telefonu z rozwojem nadciśnienia tętniczego wśród przebadanych osób na przestrzeni 12 lat.

W badaniu wykorzystano dane pochodzące z UK Biobank. Łącznie włączono 212 046 dorosłych w wieku od 37 do 73 lat bez nadciśnienia. Informacje na temat korzystania z telefonu komórkowego w celu wykonywania i odbierania połączeń zebrano za pomocą samoopisowego kwestionariusza, obejmującego godziny telefonowania w tygodniu oraz korzystanie z urządzeń głośnomówiących/głośnika. Ponadto uwzględniono takie dane respondentów jak płeć, BMI, historię chorób w rodzinie, nałogi itp.

Badania wskazały, że telefonowanie naprawdę może przyczynić się do problemów z układem krążenia. Według nich wystarczy bowiem tylko 30 minut rozmowy w tygodniu, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze o średnio 12%.

To liczba minut, kiedy ludzie rozmawiają przez telefon komórkowy, ma znaczenie dla zdrowia serca, przy czym więcej minut oznacza większe ryzyko
profesor Xianhui Qin, jeden z autorów badania, cytowany przez portal StudyFinds

Dokładniejsze dane pokazują jeszcze większy wpływ telefonów na nasze serce. Ryzyko choroby zwiększało się kolejno o 8% dla osób telefonujących przez 30-59 minut w tygodniu, 13% - 1-3 godziny, 16% - 4-6 godzin i aż 25% dla osób telefonujących przez ponad 6 godzin w tygodniu. Dodatkowo osoby z genetycznymi predyspozycjami do chorób serca miały o 33% większe szanse zachorowania na nadciśnienie tętnicze, jeśli w tygodniu rozmawiały dłużej niż 30 minut.

Dlaczego telefony mogą mieć taki wpływ na nasze serca?

Zasadniczo badania wskazały, że 7% osób z badanej próby zachorowała na nadciśnienie tętnicze ze względu na intensywne rozmawianie przez smartfony. Naukowcy mają na to jedno wytłumaczenie. Promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują nasze telefony.

Od dziesięcioleci prowadzone są badania na temat jego szkodliwości i choć nie ma na to bezpośrednich dowodów, wskazuje się, że powinniśmy podchodzić do niego z większą refleksją.

Badania nad wpływem promieniowania elektromagnetycznego z telefonu przeprowadziła m.in, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO. Jak nie znalazła żadnych dowodów na jego szkodliwość, to według jej zaleceń podczas rozmowy lepiej trzymać telefon 2-3 centymetry dalej od ucha

Według chińskich naukowców ich najnowsze badanie jest pierwszym tak dużym dowodem na to, że ofiarą częstego rozmawiania przez telefon może paść nasze serce.

Nasze wyniki sugerują, że rozmowa przez telefon komórkowy może nie wpływać na ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, tak długo, jak tygodniowy czas rozmowy jest utrzymywany poniżej pół godziny. Konieczne są dalsze badania, aby powtórzyć wyniki, ale do tego czasu wydaje się rozsądne, aby utrzymać rozmowy przez telefon komórkowy do minimum, aby zachować zdrowie serca
profesor Xianhui Qin
Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas