Mów czule do lewego ucha. Nasz mózg to lubi
To, że preferujemy przyjemne dźwięki, jest dla nas oczywiste. Ale naukowcy odkryli, że najbardziej lubimy słyszeć pozytywne dźwięki wydawane przez inną osobę , jak delikatny szept czy śpiew, gdy dochodzą one do nas z lewej strony.
Dźwięki, które słyszymy wokół nas, można fizycznie zdefiniować przez ich częstotliwość i amplitudę. Ale dla naszego mózgu to coś więcej niż suche parametry. Postrzegamy je jako przyjemne lub nieprzyjemne, uspokajające lub przerażające, interesujące lub zwykły szum.
Jednym z aspektów, który wpływa na nasz odbiór dźwięku jest jego pochodzenie
Udowodnione zostało, że zbliżający się dźwięk postrzegany jest przez nas jako bardziej nieprzyjemny i pobudzający, niż ten oddalający się, zwłaszcza jeśli źródło dźwięku znajduje się z tyłu. Badacze zgadzają się, że może mieć to podłoże ewolucyjne. Dla naszych przodków polujących na zwierzęta dźwięk dobywający się zza pleców mógł oznaczać obecność drapieżnika.
Teraz szwajcarscy naukowcy ujawnili, że silniej reagujemy na pozytywne dźwięki wydawane przez człowieka, jak np. śmiech, śpiew czy delikatny szept, gdy dochodzą one z lewej strony.
Ludzkie wokalizacje, które wywołują pozytywne doświadczenia emocjonalne, powodują silną aktywność w korze słuchowej mózgu, gdy pochodzą z lewej strony słuchacza. Nie dzieje się tak, gdy pozytywne wokalizacje dochodzą z przodu lub z prawej strony.
Badaczka podkreśla też, że "wokalizacje o neutralnej lub negatywnej wartości emocjonalnej, na przykład bezsensowne samogłoski lub przeraźliwe krzyki, a także dźwięki inne niż ludzkie wokalizacje nie mają tego związku z lewą stroną".
Badanie pokazuje, że wolimy pozytywny głos z lewej strony
Naukowcy przebadali mózgi 13 ochotników przy użyciu rezonansu magnetycznego. Byli to mężczyźni i kobiety po dwudziestce, wszyscy praworęczni i żaden nie miał wykształcenia muzycznego. Naukowcy porównali reakcję mózgu między sześcioma kategoriami dźwięków: oprócz pozytywnych ludzkich wokalizacji, takich jak dźwięki erotyczne, odtwarzali neutralne i negatywne wokalizacje, takie jak bezsensowne samogłoski i przestraszony krzyk oraz pozytywne, neutralne i negatywne nie-wokalizacje, takie jak oklaski, wiatr i tykająca bomba.
Wyniki pokazały, obszary w korze słuchowej w obu półkulach stały się maksymalnie aktywne podczas słuchania pozytywnych wokalizacji dochodzących z lewej strony, a znacznie mniej podczas słuchania pozytywnych wokalizacji dochodzących z przodu lub z prawej strony, neutralnych lub negatywnych wokalizacji, lub nie-wokalizacji.
Czy ta prawidłowość również ma podłoże ewolucyjne?
Choć wyniki badań są niezwykle ciekawe, niejasne jest ewolucyjne znaczenie nastawienia naszego mózgu na korzyść pozytywnych wokalizacji pochodzących z lewej strony. Naukowcy nie wiedzą również, w którym momencie u człowieka kształtuje się ta preferencja oraz czy jest to cecha typowo ludzka.
Źródło: Grisendi T., Clarke S., Da Costa S., Emotional sounds in space: asymmetrical representation within early-stage auditory areas, Frontiers in Neuroscience, vol. 17, 19 maja 2023, https://doi.org/10.3389/fnins.2023.1164334