Naukowcy chcą wyhodować miliardy komórek macierzystych w kosmosie

Badania przeprowadzane na Ziemi okazują się już niewystarczające. Teraz naukowcy poszukują nowych dróg i środowisk, aby usprawnić i ulepszyć swoją pracę. Nowym kierunkiem przeprowadzania badań stał się kosmos.

W przyszłości hodowanie komórek macierzystych w kosmosie stanie się powszechne?
W przyszłości hodowanie komórek macierzystych w kosmosie stanie się powszechne?123RF/PICSEL

Hodowanie komórek macierzystych w kosmosie potencjalnie mogłoby odbywać się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Kosmiczne komórki" mogłyby udoskonalić różne terapie, w których wykorzystywane są komórki macierzyste.

Kosmiczne komórki macierzyste

Dzięki komórkom macierzystym można stworzyć prawie każdy inny rodzaj komórek ludzkiego organizmu. Posiadają one ogromne zdolności adaptacyjne i mogą być kluczowym narzędziem w opracowywaniu metod leczenia wielu chorób, w tym chorób serca, czy choroby Parkinsona.

Jak zaznaczają naukowcy, warunki mikrograwitacji na pokładzie orbitalnej stacji kosmicznej zapewniają nowe środowisko do badania innowacyjnych metod i zastosowań komórek macierzystych. W przeszłości na ISS przeprowadzono już kilka eksperymentów z tego typu komórkami.

W przyszłości pacjenci, u których będzie wymagana terapia wykorzystująca komórki macierzyste, będą potrzebować wręcz miliardów komórek podczas leczenia. Niestety, ziemska grawitacja utrudnia ich hodowanie w bardzo dużych ilościach. Przy produkcji konieczne są duże bioreaktory, a komórki muszą być stale mieszane, aby nie zlepiały się ze sobą ani nie opadały na dno zbiornika. Jednoczenie proces mieszania może je uszkodzić. W mikrograwitacji komórki mogłyby rozwijać się "swobodnie" i nie ulegałyby uszkodzeniom.

Nowe badania nad komórkami macierzystymi

Zespół naukowców w ostatnim czasie wysłał w kosmos niewielki pojemnik, który zawierał komórki macierzyste. W specjalnym pudełku można znaleźć pompy i roztwory chemiczne, które są wymagane do utrzymania komórek przy życiu przez cztery tygodnie. Taki sam pojemnik z komórkami macierzystymi będzie funkcjonował na Ziemi. Po tym czasie "kosmiczne pudełko" powróci na naszą planetę, a naukowcy porównają wyniki eksperymentu i ocenią potencjalną wartość hodowania komórek macierzystych w kosmosie.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas