Naukowcy: Nie róbcie sobie tego. Nawet spanie jest lepsze!

Badanie opublikowane w European Heart Journal jest pierwszym w historii, które ocenia, w jaki sposób różne wzorce ruchu w cyklu 24-godzinnym wpływają na zdrowie serca. Wnioski? Nie takie, jak się spodziewaliśmy!

Naukowcy nie mają wątpliwości, że wszystko jest lepsze dla serca niż... siedzenie
Naukowcy nie mają wątpliwości, że wszystko jest lepsze dla serca niż... siedzenie123RF/PICSEL

Nie rób sobie tego! Nawet spanie jest lepsze

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie i w 2021 r. były odpowiedzialne za jeden na trzy zgony (20,5 mln). Od 1997 r. liczba osób cierpiących na choroby układu krążenia na całym świecie podwoiła się i przewiduje się, że będzie nadal rosła.

W nowym badaniu naukowcy University College London przeanalizowali dane z sześciu różnych badań, w których wzięło udział 15 246 osób z pięciu krajów, aby sprawdzić, jak zachowanie ruchowe w ciągu dnia jest powiązane ze zdrowiem serca, mierzonym za pomocą sześciu wspólnych wskaźników.

Każdy uczestnik używał urządzenia do noszenia na udzie, aby mierzyć swoją aktywność w ciągu 24 godzin na dobę i mierzyć stan zdrowia serca. Na tej podstawie naukowcy zidentyfikowali hierarchię zachowań składających się na typowy dzień, obejmujący umiarkowanie intensywne czynności, lekką aktywność, stanie i spanie w porównaniu z niekorzystnym wpływem siedzącego trybu życia.

Zespół stworzył model pokazujący, co by się stało, gdyby dana osoba codziennie przez tydzień zmieniała różne zachowania na inne. I jak się okazuje, zmieniając siedzący tryb życia na zaledwie pięć minut umiarkowanej i intensywnej aktywności, w wyraźny sposób wpływamy na zdrowie serca.

Na przykład dla 54-letniej kobiety ze średnim BMI wynoszącym 26,5, zastąpienie 30 minut codziennego siedzenia lub leżenia umiarkowanymi lub energicznymi ćwiczeniami może przełożyć się na zmniejszenie obwodu talii o 2,5 cm i zmniejszenie BMI, a jak wiadomo nadwaga to jeden z czynników chorób serca.

Wystarczy mała zmiana, a różnica jest ogromna

Jak wyjaśniają badacze, najważniejszym wnioskiem płynących z ich badań jest jednak to, że choć niewielkie zmiany w sposobie poruszania się mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca, intensywność ruchu ma znaczenie:

Najbardziej korzystną zmianą, którą zaobserwowaliśmy, było zastąpienie siedzenia aktywnością umiarkowaną lub energiczną - taką jak bieg, szybki spacer lub wchodzenie po schodach - w zasadzie każdą czynnością, która podnosi tętno i sprawia, że oddychasz szybciej, nawet przez minutę lub dwie
wyjaśnia dr Jo Blodgett.

Naukowcy wskazali też, że chociaż czas spędzony na energicznej aktywności to najszybszy sposób na poprawę zdrowia serca, istnieją sposoby, które przyniosą korzyści osobom o różnych możliwościach fizycznych - tyle tylko, że im niższa intensywność aktywności, tym dłuższy czas potrzebny na przełożenie jej na wymierną korzyść.

Na przykład używanie biurka na stojąco przez kilka godzin dziennie zamiast biurka do siedzenia to zmiana rozłożona na stosunkowo długi okres czasu, to można ją łatwo zintegrować z rutyną pracy - nie wymaga ona żadnego poświęcenia czy zobowiązania, więc łatwiej będzie przy niej wytrwać.

Co więcej, stwierdzono również, że osoby najmniej aktywne odniosły największe korzyści ze zmiany trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny. Badacze mają świadomość, że zmiana stylu życia na bardziej aktywny nie zawsze jest łatwa, dlatego podkreślają, że ważne jest, aby wprowadzić zmiany, które można utrzymać na dłuższą metę i które sprawiają przyjemność.

Pomocne może być wszystko, co przyspiesza tętno. Włączenie "przekąsek aktywizujących", takich jak spacer podczas odbierania rozmów telefonicznych lub ustawienie alarmu w celu wstawania i wykonywania skoków gwiazdowych co godzinę, to świetny sposób na rozpoczęcie zwiększania aktywności w ciągu dnia i wyrobienie nawyku zdrowego
podsumowują.
"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas