Naukowcy stworzyli najdokładniejszy w historii obraz 3D mózgu małpy

I choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to wybitnym osiągnięciem, to w rzeczywistości może przynieść przełom w leczeniu wielu dotykających nas chorób, jak np. choroby Parkinsona.

Naukowcy stworzyli najdokładniejszy w historii obraz 3D mózgu małpy
Naukowcy stworzyli najdokładniejszy w historii obraz 3D mózgu małpyGeekweek

Naukowcy z Chinese Academy of Sciences wykorzystali metody obrazowania fluorescencyjnego do stworzenia wysokiej rozdzielczości obrazu 3D mózgu makaka, dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć organizację komórek nerwowych w tym narządzie. Ich zdaniem taka szczegółowa mapa pozwoli zrozumieć wiele ludzkich chorób, bo mowa o możliwości dokładnego obejrzenia każdego neuronu i włókna w niespotykanej wcześniej jakości. Warto tu zaznaczyć, że ludzki mózg to blisko 100 mld komórek nerwowych z delikatnymi i złożonymi połączeniami i chociaż mózg makaka jest 17 razy mniejszy, to wystarczająco podobny, żeby je ze sobą porównywać.

Jak podkreślają naukowcy, do tej pory największy zmapowany przez nas mózg należał do myszy, a ukończenie dokładnego obrazu 3D zajmowało w takim wypadku wiele dni. Dzięki nowej technologii możliwy był przeskok od razu na zdecydowanie większy obiekt, a do tego uzyskanie niespotykanej wcześniej szczegółowości - rozmach tego przedsięwzięcia niech potwierdzi fakt, że naukowcy wyprodukowali tak olbrzymie obrazy, że zużyli na nie więcej niż petabajt danych (ekwiwalent 30 mln filmów w wysokiej rozdzielczości). A żeby uchwycić wszystkie szczegóły, badacze sięgnęli po sztuczną inteligencję i technikę zwaną obrazowaniem wolumetrycznym z synchronicznym skanowaniem, dzięki czemu ukończenie tego obrazu 3D zajęli im tylko 4 dni.

Przy okazji dowiadujemy się też, że naukowcy testowali nową metodę na trzech 10-letnich małpach i okazuje się, że może być ona stosowana do obrazowania wszystkich organów ciała, nie tylko mózgu. Co więcej, takie obrazy można wykonać w przypadku narządów i tkanek, jeśli podejrzewamy, że są w nich jakieś patologiczne zmiany - tak szczegółowe mapy pozwolą szybko i dokładnie wykryć wszystkie nieprawidłowości. Jedynym problemem może być olbrzymi rozmiar zdjęć, przez co te wymagają ogromnych nośników, ale jeśli się z tym uporamy i odpowiednio rozwiniemy tę technologię, to w przyszłości możemy dojść do momentu, o którym marzą chyba wszyscy naukowcy - zmapowaniu ludzkiego mózgu.

Źródło: GeekWeek.pl/sciencetimes

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas