Nowe szczepienie COVID. Można się już zapisywać w Moim IKP

Choć bardzo byśmy sobie tego życzyli, COVID nie odpuszcza. Testy pokazują pacjentom pozytywne wyniki świadczące o zakażeniu, a ci, którzy chcą się przed nim uchronić zastanawiają się, jak to zrobić. Odpowiedzią mają być szczepienia na Covid – punkty działają nadal w całej Polsce, a zarejestrować na nie można się wygodnie przez aplikację IKP. Niestety, z najnowszych komunikatów NFZ wynika, że trzeba będzie na nie zaczekać.

Do punktów szczepień wkrótce trafi Spikevax, nowa szczepionka na COVID-19.
Do punktów szczepień wkrótce trafi Spikevax, nowa szczepionka na COVID-19.Wojciech StróżykReporter

Nowa odmiana COVID - objawy, które powinny zaalarmować

Zarówno specjaliści, jak i lekarze apelują, by nie bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu nową odmianą COVID-19. Warto zwrócić uwagę na takie symptomy jak: nagła gorączka, intensywny ból głowy, zmęczenie, kaszel oraz utrata smaku lub węchu. Zdarza się przy tym również biegunka, a nawet nudności. Niektórzy skarżą się na problemy z pamięcią, bóle w klatce piersiowej oraz duszności. Każdy, kto zauważy u siebie takie objawy, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać test.

Dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z WP abcZdrowie przekazał, że 60 do 80% testów w przychodniach POZ daje wynik pozytywny.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 642 nowe przypadki COVID-19. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach mazowieckim i lubelskim, a liczba zachorowań może być w rzeczywistości wyższa, ponieważ nie wszyscy z objawami wykonują testy. Eksperci apelują o zachowanie ostrożności, zwłaszcza w okresie zwiększonej liczby zachorowań na inne infekcje, jak grypa.

Czy możliwe jest teraz szczepienie na COVID?

Od 21 października jest możliwość zarejestrowania się na szczepienie przeciwko COVID. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:

Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 2 października 2024 r., zaleceń WHO, CDC, oraz Grupy zadaniowej ds. sytuacji nadzwyczajnych (ETF) działającej przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), Minister Zdrowia informuje, że będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia stanowią kontynuację szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Szczepionki są zakupione przez Ministra Zdrowia, a koszt usługi (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane na podstawie e-skierowania lub skierowania wystawionego ręcznie w punkcie szczepień. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienia mają być realizowane w pierwszej kolejności u osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 - mowa tutaj o osobach starszych, chorych na cukrzycę, otyłych czy mających inne choroby przewlekłe.

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID przez IKP

Najszybszą i najwygodniejszą opcją zarejestrowania się na szczepienie jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Trzeba kliknąć "Skierowanie", a następnie "Umów wizytę". Przez IKP skierowanie zostanie automatycznie wygenerowane w czasie rzeczywistym. W razie problemów, może poprosić o nie w punkcie szczepień, gdzie pod uwagę bierze się m.in. wiek pacjenta oraz czas, jaki upłynął od ostatniej dawki.

Pacjenci mogą zapisywać się na szczepienia przez IKP (jeśli dany punkt szczepień udostępnił wolne terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.

Jaka jest nowa szczepionka i gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia na COVID-19 odbywają się w wielu miejscach w Polsce - od przychodni POZ, przez apteki, aż po specjalne punkty szczepień. Pełną listę miejsc, które oferują szczepienia, można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia lub za pomocą aplikacji IKP.

Pamiętaj jednak, że szczepienia będą dostępne dopiero po dostarczeniu szczepionek do punktów, co według najnowszych informacji ma nastąpić najwcześniej 25 października. Aktualne szczepienia będą wykonywane jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml.

Kiedy ruszy akcja szczepień?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, nowa dostawa szczepionek jest w drodze i ma trafić do punktów szczepień od 24 października. Oznacza to, że pacjenci będą mogli umówić się na szczepienie najwcześniej dzień później. Jak podkreślają specjaliści, warto zaszczepić się przed sezonem grypowym, aby zminimalizować ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas