Oto nowy prześladowca Chin: koronawirus Omikron BF.7. Jest się czego bać?

Zapomnieliście o koronawirusie? Chińczycy też myśleli, że czasy "maseczek i zakazów" mają już dawno za sobą, aż pojawił się najnowszy wariant koronawirusa znany jako omikron BF.7. Bardzo łatwo się nim zarazić, a objawy pojawiają się błyskawicznie. W Pekinie jest już numerem jeden.

Chińskie władze na początku grudnia ku zaskoczeniu wielu ekspertów wycofały się z polityki "zero covid" i ostrych obostrzeń związanych z pandemią. Zrezygnowano nawet z masowych testów. Państwowe media nagle przestały mówić o "ludowej wojnie" z koronawirusem, a zaczęły zamieszczać apele do mieszkańców, aby dbali o zdrowie we własnym zakresie.

O tym, że koronawirus w Chinach nadal jest groźny może jednak świadczyć sytuacjach w aptekach. Od kilku tygodni w Pekinie wykupywane są leki przeciwgorączkowe i szybkie testy antygenowe. Sprawcą zamieszania jest "siódemka", czyli najnowszy wariant koronawirusa omikron BF.7 Czy mamy powody do niepokoju?

Reklama

Zaraźliwy i bardziej odporny na szczepionki

Pełna nazwa nowej mutacji koronawirusa podbijającej Państwo Środka to omikron BA.5.2.1.7, który jest podwariantem omikronu BA.5. Według raportów chińskich lekarzy jest on najbardziej zaraźliwą wersją omikrona ze wszystkich dotychczasowych. Potrafi skutecznie zaatakować ludzi, którzy już chorowali na Covid-19 lub byli zaszczepieni. Nowy wirus udoskonalił u siebie mechanizm przenikania do ludzkich komórek mimo ich bariery ochronnej i przeciwciał, które pozostały po poprzednich zarażeniach koronawirusem. Specjaliści ostrzegają, że każda osoba chorująca na koronawirusa w wersji omikron BA.7 może zarazić nawet do 18 osób.

Podobnie jak wcześniejsze mutacje koronawirusa "siódemka" może powodować poważniejsze choroby u osób, które mają słabszy układ odpornościowy. Na szczęście najnowsza mutacja koronawirusa omikron BA.7 nie powoduje tak ciężkiego przebiegu choroby jak jego wcześniejsze wersje znane z początku pandemii.

Objawy zarażenia wariantem koronawirusa omikron BF.7:

  • gorączka
  • kaszel
  • ból gardła
  • katar
  • zmęczenie
  • wymioty i biegunka

Przypadki infekcji omikronem BF.7 oprócz Chim zostały wykryte m.in. w Indiach czy Stanach Zjednoczonych. Nowy wariant koronawirusa jest już w Europie - przypadki zakażeń pojawiły się w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Francji i Danii. O pierwszym przypadku zakażenia wariantem omikron BF.7 poinformowały władze Tajwanu.

Najcięższa sytuacja wydaje się być w Chinach. Pracownicy dwóch krematoriów w Pekinie powiedzieli nieoficjalnie dziennikarzom "Financial Times", że liczba osób zmarłych z powodu Covid-19 w ciągu ostatnich dni znowu wystrzeliła w górę. Pracownicy krematoriów dostali polecenie, aby takie osoby kremować w pierwszej kolejności.

Chińskie władze apelują do osób z łagodnymi objawami, aby nie zgłaszały się do przeciążonych szpitali, lecz starały się wyleczyć w domu. Naukowcy ostrzegają, że zimowa fala zachorowań na wersję omikrona BF.7 w Chinach po wprowadzeniu nowej taktyki przez władze w Pekinie może doprowadzić nawet do miliona zgonów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Chiny | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama