Popularny lek zwiększa ryzyko utraty wzroku. Eksperci alarmują

Nowe ustalenia naukowców łączą stosowanie popularnych leków z grupy analogów GLP-1 z większym ryzykiem chorób nerwu wzrokowego, w tym takich, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Skutki uboczne leków wychodzą niekiedy po czasie. Eksperci nieustannie sprawdzają różne możliwości. Zdj. ilustracyjne.
Skutki uboczne leków wychodzą niekiedy po czasie. Eksperci nieustannie sprawdzają różne możliwości. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Choć leki opracowywane są po to, aby nieść znaczącą poprawę stanu zdrowia, hamując przyczyny lub objawy choroby, a także zapobiegając jej rozwojowi, to niestety zazwyczaj posiadają też skutki uboczne.

Nowe badania wykazały, że popularne farmaceutyki z grupy analogów GLP-1 mogą nie tylko pomagać pacjentom, ale też narazić ich na poważne konsekwencje w postaci utraty wzroku.

Stosowanie niektórych leków a możliwość utraty wzroku. Nowe badania

Najnowsze analizy naukowe wykazały, że osoby, którym zostało przepisane leczenie semaglutydem, mogą być bardziej narażone na rozwój choroby oczu, która może prowadzić do utraty wzroku. Według ekspertów zapadalność na NAION była u pacjentów stosujących Ozempic, Wegovy i inne leki z grupy analogów GLP-1 kilkukrotnie wyższa.

Przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego w formie NAION objawia się zwykle gwałtownie, a jest „izolowanym udarem istoty białej w nerwie wzrokowym, będącym najczęstszą przyczyną nagłej utraty widzenia z nim związanej”. Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych choroba ta dotyka ponad 10 tys. osób każdego roku — często obustronnie.

Badacze alarmują. Leki z grupy GLP-1 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia NAION

Eksperci zaznaczają, że w grupie ryzyka są zarówno osoby chorujące na cukrzycę typu 2, jak i pacjenci zmagający się z nadwagą lub otyłością. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali wyniki badań 16 827 pacjentów szpitala uniwersyteckiego Mass Eye and Ear Harvard, którzy byli leczeni albo semaglutydem, albo lekami innego rodzaju przez okres sześciu lat. Odsetek wystąpienia NAION w przypadku stosowania Ozempicu i innych leków z tej grupy był według badaczy znaczący.

Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy przyjmowali semaglutyd, mieli czterokrotnie większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania NAION niż stosujący inne leki. Pacjenci walczący z nadwagą lub otyłością, którzy przyjmowali leki takie jak Ozempic, byli natomiast siedmiokrotnie bardziej narażeni na rozwój tej choroby. 

- Biorąc pod uwagę szybki wzrost stosowania semaglutydu i jego możliwe dopuszczenie do stosowania w leczeniu szeregu problemów innych niż otyłość i cukrzyca typu 2, kwestia ta zasługuje na dalsze badania, ale możliwe skutki uboczne leku zawsze należy rozważyć w kontekście prawdopodobnych korzyści — powiedział Graham McGeown, honorowy profesor fizjologii na Queen's University w Belfaście.

Ozempic i inne preparaty na cukrzycę i odchudzanie z kolejnym możliwym efektem ubocznym

Badanie nie jest jednoznaczne i miało swoje ograniczenia, jednak eksperci, którzy opublikowali wyniki w czasopiśmie naukowym JAMA Ophthalmology zaznaczają, iż rezultaty wskazują istotny kierunek dalszych analiz preparatów podobnych do Ozempicu.

- Nasze ustalenia należy traktować jako znaczące, ale wstępne, ponieważ potrzebne są przyszłe badania, aby przeanalizować te kwestie w znacznie większej i bardziej zróżnicowanej populacji — powiedział dr Joseph Rizzo. - To informacje, których wcześniej nie mieliśmy i powinny być uwzględnione w dyskusjach między pacjentami a ich lekarzami, zwłaszcza jeśli pacjenci mają inne znane problemy z nerwem wzrokowym, takie jak jaskra lub jeśli wcześniej wystąpiła znaczna utrata wzroku z innych przyczyn — zaznaczył ekspert.

Rzecznik prasowy firmy Novo Nordisk, producenta leków Ozempic i Wegovy, powiedział „The Guardian”:

- Bezpieczeństwo pacjentów jest dla firmy Novo Nordisk najwyższym priorytetem i wszystkie zgłoszenia dotyczące zdarzeń niepożądanych występujących podczas stosowania naszych leków traktujemy bardzo poważnie.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Udany start japońskiej rakiety H3AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas