Powstała pierwsza na świecie mobilna maszyna do rezonansu magnetycznego

Badania MRI będą niebawem dostępne dla wszystkich w dużo szybszy i tańszy sposób, niż miało to miejsce dotychczas. Dzięki nowemu urządzeniu wzrośnie jakość życia milionów ludzi na całej planecie.

Powstała pierwsza na świecie mobilna maszyna do rezonansu magnetycznego
Powstała pierwsza na świecie mobilna maszyna do rezonansu magnetycznegoGeekweek - import

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, jest jedną z technik diagnostyki obrazowej, szeroko stosowanej w medycynie od wielu lat. Dzięki niej można w nieinwazyjny sposób przeprowadzić badanie wszystkich struktur wewnętrznych naszych organizmów, a dokładnie: kości, tkanek miękkich, mózgu, serca czy kanału szkieletowego. To jedno z kluczowych badań, ale niestety nie dostępne dla wszystkich.

Badania wykonywane maszynami do rezonansu magnetycznego są bowiem nie tylko bardzo drogie, ale trzeba również pacjentów dostarczać do specjalnych pomieszczeń, w których w pełni bezpiecznie można przeprowadzić obrazowanie. Teraz to już staje się przeszłością, a to za sprawą pierwszej na świecie mobilnej maszyny MRI.

Firma Hyperfine z pełnym sukcesem przetestowała właśnie taki wynalazek na uniwersytecie Yale. Mobilny MRI idealnie sprawdza się do niezwykle szybkiego wykrywania przypadków udaru mózgu, które wymagających interwencji chirurgicznej z dużą dokładnością. Atrybutem maszyny jest fakt, że można ją postawić przy łóżku pacjenta, podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego i wykonać rezonans magnetyczny bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu ochronnego.

Hyperfine wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji i mocy obliczeniowej, dzięki czemu udało się zmniejszyć wymagany rozmiar magnesów, a przy tym i rozmiar maszyny. Hyperfine MRI jest 10 razy lżejsza, 20 razy tańsza i zużywa 35 razy mniej energii, niż obecnie wykorzystywane urządzenia do rezonansu magnetycznego.

Maszyna została przetestowana w praktyce z udziałem 30 pacjentów hospitalizowanych z nieprawidłowościami mózgu, takimi jak guzy i udary. Okazuje się, że mobilny MRI wykrył te nieprawidłowości u aż 29 z nich. Przedstawiciele firmy chwalą się, że ich wynalazek uzyskuje skuteczność na poziomie 80 procent pod względem wszystkich badań ciała człowieka.

Źródło: GeekWeek.pl/Hyperfine/ / Fot. Hyperfine

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas