"Rozbija raka jak młot pneumatyczny". Skuteczność 99 procent
Naukowcy odkryli, że możemy łatwo niszczyć komórki nowotworowe z wykorzystaniem wibracji. Efektem jest niezwykle skuteczna terapia, która może być przyszłością walki z ciężką chorobą.
Wibracje pomagają w walce z rakiem
"To zupełnie nowa generacja maszyn molekularnych, którą nazywamy molekularnymi młotami pneumatycznymi" - tak najnowsze odkrycie opisuje prof. James Tour z Uniwersytetu Rice, który brał udział w badaniach nad nową metodą walki z komórkami rakowymi.
Chodzi tu o wykorzystanie cząsteczek aminocyjaniny, stymulowanymi bliskim światłem podczerwieni. Okazuje się, że przy takiej stymulacji elektrony tych cząsteczek przekształcają się w tzw. plazmony. To molekularne byty, które dokonują synchronicznej wibracji.
Badaczom udało się wywołać na tyle silne wibracje, że mogli nimi rozbijać membrany komórek nowotworowych. W warunkach laboratoryjnych wibracje plazmonu miały 99% skutecznych trafień w niszczeniu komórek. Metodę przetestowano też na myszach z guzami czerniaka, zwalczając raka u połowy zwierząt.
To pierwszy raz, gdy plazmon molekularny wykorzystywano w ten sposób do wzbudzenia całej cząsteczki i faktycznego wytworzenia mechanicznego działania wykorzystywanego do osiągnięcia określonego celu ⎯ w tym przypadku rozerwania błony komórek rakowych.
Nowa linia terapii nowotworów
Ta metoda rozbijania komórek rakowych to rozwinięcie już istniejących narzędzi nazywanych nanowiertłami. "Molekularny młot" jest jednak milion razy szybszy i opierając się na stymulacji światłem podczerwieni, może wnikać głębiej ludzkiego organizmu.
Dla porównania nanowiertła wykorzystując światło widzialne, mogą przenikać tylko na głębokość 0,5 cm w ludzkim organizmie. Nowa metoda "młota molekularnego" z wykorzystaniem plazmonu może przenikać aż na 10 cm bez uszkodzenia kości czy mięśni. Pozwala to atakować więcej komórek rakowych.
Według autorów nowej metody komórkom rakowym trudniej będzie też wyewoluować naturalną barierę przez mechanicznymi wibracjami plazmonów. Dlatego teraz chcą skupić się na znalezieniu ich innych źródeł obok cząsteczek aminocyjaniny, których stymulacja może wywołać podobne działanie.
Efekty badań mogą być początkiem prac nad zupełnie nowymi formami terapii nowotworów za pomocą mechanicznych wibracji plazmonów. Naukowcy twierdzą, że obok opracowania "molekularnego młota pneumatycznego" następstwem badania jest zdobycie nowych informacji, jak takie plazmony w ogóle funkcjonują i czy można je wykorzystać do innych celów w medycynie.