To cud medycyny! Pomoże pozbyć się nadwagi i... uzależnienia od alkoholu
Nowe badania wykazały, że u pacjentów przyjmujących semaglutyd, lek na odchudzanie i cukrzycę, zmniejszeniu ulegają zaburzenia związane z używaniem alkoholu. To już kolejny raz, kiedy dowiadujemy się, że ten "cudowny środek" ma dodatkowe zalety.
Semaglutyd podbija świat
Smaglutyd, sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi, m.in. Ozempic, Mounjaro i Wegovy, szturmem podbija świat. Początkowo opracowany jako lek regulujący poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu 2, po testach wykazujących utratę masy ciała jako skutek uboczny, szybko zaczął być też stosowany jako lek odchudzający.
Wygląda jednak na to, że to dopiero początek jego kariery, bo choć wiele mówi się o skutkach ubocznych jego stosowania, np. myślach samobójczych, to kolejne badania sugerują, że przy właściwym stosowaniu zalet może zdecydowanie więcej. Niedawno dowiedzieliśmy się, że przywraca funkcję komórek odpornościowych atakujących raka, chroni przed chorobami serca, a teraz naukowcy informują, że może też pomóc trzymać się z daleka od alkoholu.
Badanie przeprowadzone we współpracy Uniwersytetu Oklahoma (OU) i Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Oklahoma (OSU) wykazało, że u pacjentów przyjmujących semaglutyd w celu utraty wagi, wykazano również znaczną redukcję objawów zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD).
To badanie stanowi znaczący krok naprzód w naszym zrozumieniu potencjalnych zastosowań terapeutycznych semaglutydu w leczeniu uzależnień
Korzystając z retrospektywnego przeglądu wykresów, badacze zidentyfikowali sześciu pacjentów leczonych semaglutydem z powodu utraty masy ciała, u których przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzono również pozytywne badania przesiewowe w kierunku zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.
Walczy nie tylko z nadwagą
Mowa o teście AUDIT, czyli zatwierdzonym przez Światową Organizację Zdrowia kwestionariuszu stosowanym do wykrywania problemów związanych z piciem. Możliwe wyniki wahają się od zera (abstynent, który nigdy nie miał żadnych problemów z alkoholem) do 40, przy czym wyniki od 8 do 14 sugerują ryzykowne lub szkodliwe spożywanie alkoholu, a wynik 15 lub więcej wskazuje prawdopodobieństwo alkoholizmu.
U wszystkich sześciu pacjentów zaobserwowano znaczną redukcję objawów na podstawie poprawy wyniku w teście AUDIT, przy średnim spadku o 9,5 punktu po leczeniu semaglutydem.
Warto tu podkreślić, że już przedkliniczne badania na szczurach i małpach wykazały, że semaglutyd był powiązany ze zmniejszeniem spożycia narkotyków i alkoholu, a według niepotwierdzonych informacji wielu pacjentów przyjmujących ten lek zgłasza zmniejszenie chęci picia. Jednakże nie przeprowadzono randomizowanych badań klinicznych łączących zmniejszenie objawów AUD ze stosowaniem semaglutydu.
Dowody z bieżącego badania doprowadziły do kontrolowanego placebo badania klinicznego, Semaglutide Therapy for Alcohol Reduction (STAR), prowadzonego obecnie w OSU Hardesty Center for Clinical Research and Neuroscience w Tulsa, a siostrzane badanie jest prowadzone w Baltimore.
Wraz z publikacją tej serii przypadków w Journal of Clinical Psychiatry przygotowujemy grunt pod przyszłe badania kliniczne, takie jak badania STAR, które mogą nam ostatecznie wykazać, czy semaglutyd jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu