To może zmniejszyć o połowę liczbę zgonów wśród chorych na raka

Nowe badanie pokazuje, że pacjenci z nowotworami powinni ćwiczyć i utrzymywać prawidłową masę ciała, aby osiągnąć maksymalne korzyści z leczenia. Jak twierdzą naukowcy, siła mięśni i dobra kondycja fizyczna mogą niemal o połowę zmniejszyć ryzyko śmierci pacjentów chorych na raka z powodu ich choroby.

Siłownia
Siłownia123RF/PICSEL

W ostatnich dekadach ryzyko śmierci z powodu raka znacznie się zmniejszyło dzięki większej świadomości objawów oraz lepszemu dostępowi do leczenia i opieki. Jednak pomimo znacznych postępów, skutki uboczne leczenia, w tym wpływ na serce i mięśnie, mogą wpływać na przeżywalność. Jak wynika z nowego badania, przeprowadzonego na prawie 47 tys. pacjentów z różnymi typami i stadium raka, pewnym rozwiązaniem mogą być dostosowane plany ćwiczeń.

Tak ważny jest trening siłowy

Publikacja na łamach czasopisma British Journal of Sports Medicine sugeruje, że dobra kondycja fizyczna jest powiązana z istotnie niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny u osób chorych na raka. Aby zbadać potencjalne opcje wydłużenia przeżywalności u tych pacjentów, naukowcy postanowili sprawdzić, czy siła mięśni i wydolność krążeniowo-oddechowa mogą być związane z niższym ryzykiem śmierci oraz czy typ i stadium raka mogą mieć na to wpływ.

Badacze z Edith Cowan University w Australii przeanalizowali odpowiednie badania opublikowane w języku angielskim do sierpnia 2023 roku, włączając 42 z nich do końcowej analizy danych. Odkryli, że w porównaniu z pacjentami o słabej sile mięśni i niskiej wydolności krążeniowo-oddechowej, osoby znajdujące się na przeciwległym krańcu spektrum miały o 31-46 proc. mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Połączenie siły i kondycji wiązało się z 8-46 proc. niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny u pacjentów z rakiem w stadium 3 lub 4 oraz z 19-41 proc. niższym ryzykiem wśród osób z rakiem płuc lub przewodu pokarmowego.

Nasze wyniki podkreślają, że siła mięśni może potencjalnie być wykorzystywana w praktyce klinicznej do określania ryzyka śmierci u pacjentów z rakiem w zaawansowanych stadiach. Dlatego aktywności wzmacniające mięśnie mogą być stosowane w celu zwiększenia oczekiwanej długości życia
napisali badacze.

Drugie badanie, również opublikowane w środę w "British Journal of Sports Medicine", wykazało, że utrzymywanie smukłej talii w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami jest znacznie bardziej skuteczne w redukcji ryzyka raka niż robienie tylko jednej z tych rzeczy.

Dr Helen Croker, zastępca dyrektora ds. badań i polityki w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem, podsumowuje, że odkrycia te podkreślają znaczenie holistycznego podejścia do stylu życia, zamiast skupiania się na pojedynczym czynniku w celu zmniejszenia ryzyka raka. Utrzymywanie zdrowej wagi, szczególnie obwodu talii na zalecanym poziomie, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta to kluczowe kroki w redukcji ryzyka raka.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas