Zmiany w sposobie działania numeru 112. Dzwoniący będą namierzani

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło niedawno zmiany w sposobie działania numeru 112. Wdrażany w Polsce system AML pozwoli na dokładne namierzanie lokalizacji dzwoniącego pod numer alarmowy. Jak wskazuje resort, to przyczyni się do zmniejszenia czasu oczekiwania dzwoniącego na pomoc, a także obniży liczbę fałszywych zgłoszeń.

Zmiany w działaniu numeru 112. Dzwoniący będzie lokalizowany.
Zmiany w działaniu numeru 112. Dzwoniący będzie lokalizowany.123RF/PICSEL

System lokalizacji osób wzywających pomocy pod numerem 112

Szykują się zmiany w sposobie funkcjonowania numeru alarmowego 112. Ogólnopolski system, który umożliwia wezwanie służb w sytuacji alarmowej, zostanie udoskonalony. Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie potwierdziło wprowadzenie w Polsce systemu Advance Mobile Location.

- System AML to przełomowe rozwiązanie, które wykorzystuje nowoczesne technologie, aby ratować życie. Dzięki tej technologii służby ratunkowe będą mogły działać szybciej i skuteczniej, co w sytuacjach zagrożenia życia ma kluczowe znaczenie. To przykład, jak nowoczesne technologie mogą realnie poprawiać jakość naszego życia i wspierać działania w najtrudniejszych momentach - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Jakie telefony obsługują wyzwolenie danych o lokalizacji przy kontakcie z numerem 112?

O co chodzi w AML? System automatycznie aktywuje się podczas połączeń na numery alarmowe i przesyła dane o lokalizacji osoby dzwoniącej. Odbywa się to dzięki wbudowanym w telefon funkcjom lokalizacyjnym. Od 2022 r. wszystkie smartfony sprzedawane na terytorium Unii Europejskiej muszą umożliwiać wyzwolenie danych AML, gdy dzwoniący łączy się z numerem alarmowym 112.

Resort wskazuje przy tym, że najpopularniejsze modele telefonów w Polsce obsługują wyzwolenie wiadomości o lokalizacji już od 2016 r. (Android) i 2018 r. (iOS). Ministerstwo zaznacza, że system działa z dokładnością nawet do kilku metrów.

Kara za nieuzasadnione dzwonienie pod numer 112. AML to ułatwi

Wdrożenie systemu AML umożliwi nie tylko sprawniejszej niesienie pomocy poszkodowanym, ale i szybkie namierzanie osób, które dzwonią pod numer alarmowy dla żartu. Dzięki temu będzie można bezzwłocznie weryfikować takie sytuacje i pociągać do odpowiedzialności nieuzasadnione wezwania służb.

Zgodnie z przepisami za takie postępowanie grozi kara grzywny, możliwość aresztu oraz ograniczenia wolności.

Bezprawne wywołanie alarmu lub blokowanie telefonicznego numeru alarmowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
Art. 66. Kodeksu wykroczeń

Od kiedy wejdą zmiany w funkcjonowaniu numeru 112 w Polsce?

AML jest już wdrożona w większości krajów Unii Europejskiej, a teraz przyszedł czas na Polskę. Na realizację projektu w naszym kraju przeznaczono prawie 33 miliony złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że pełne wdrożenie planowane jest na 2027 rok. Obok implementacji AML szykowane są także inne zmiany.

- Wdrożenie technologii AML w Polsce to ważny krok w ratowaniu życia i zdrowia. Planujemy również rozwój innych usług, takich jak wezwanie pomocy przez wiadomość tekstową czy wykorzystanie łączności satelitarnej - wyjaśnił kierujący resortem Krzysztof Gawkowski.

Odbył się siódmy test mega-rakiety SpaceXSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas