Wykrywa cukrzycę lepiej niż badanie krwi. Bez bólu i igieł!
Nowe badanie przeprowadzone przez zespół Uniwersytetu Tokijskiego i opublikowane na łamach magazynu Communications Medicine pokazuje, że nowoczesne technologie wearables są często nawet skuteczniejsze w wykrywaniu wczesnego ryzyka cukrzycy niż klasyczne badanie krwi.

Koniec z bolesnymi ukłuciami palców, naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali nowatorską metodę, która pozwala wykryć ryzyko cukrzycy bez konieczności pobierania krwi. Dzięki połączeniu technologii ciągłego monitorowania glukozy (CGM) i algorytmu analitycznego można znacznie szybciej i skuteczniej wychwycić pierwsze nieprawidłowości w gospodarce cukrowej.
Tradycyjne testy na cukrzycę, choć użyteczne, nie odzwierciedlają dynamicznej natury regulacji glukozy w warunkach fizjologicznych
Śledzi cukier przez całą dobę
Technologia CGM to niewielkie noszone na ciele urządzenie, które mierzy poziom cukru we krwi w czasie rzeczywistym, bez konieczności codziennych wkłuć. Urządzenie dostarcza szczegółowego obrazu zmian poziomu glukozy w ciągu dnia, w czasie jedzenia, snu czy stresu. W ramach nowego badania naukowcy przebadali 64 osoby bez rozpoznanej cukrzycy, każda z nich była monitorowana przez CGM oraz poddana tradycyjnym testom diagnostycznym.
Następnie wyniki porównano z danymi z modelowania komputerowego, które potwierdziły skuteczność nowej metody. Analiza danych wykazała, że kluczowym wskaźnikiem okazał się parametr AC_Var, czyli zmienność glikemii. Połączenie tego wskaźnika z odchyleniem standardowym poziomu cukru przewyższało skutecznością w przewidywaniu ryzyka cukrzycy klasyczne metody diagnostyczne, jak glukoza na czczo, oznaczenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) czy doustny test obciążenia glukozą.
Analizując dane z CGM przy pomocy naszego algorytmu, wykryliśmy zaburzenia glikemii u osób, które według standardowych testów były "zdrowe". Oznacza to, że możemy wykryć problemy znacznie wcześniej i podjąć działania zapobiegawcze, zanim cukrzyca się rozwinie
Co więcej, nowy system okazał się lepszy także w przewidywaniu powikłań, takich jak choroba wieńcowa. Zespół badaczy nie poprzestał więc na teorii i stworzył intuicyjną aplikację, która pozwala każdemu - zarówno lekarzom, jak i pacjentom - analizować dane z CGM i obliczać kluczowe wskaźniki. To przełom w profilaktyce, który może pozwolić wykryć chorobę, zanim pojawią się jej pierwsze objawy.
Jak podsumowują badacze, ich ostatecznym celem jest stworzenie praktycznego i dostępnego narzędzia do powszechnego badania przesiewowego w kierunku cukrzycy. Bo dzięki wczesnemu wykrywaniu zaburzeń w regulacji glukozy, mamy szansę zapobiec lub opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko długoterminowych powikłań.