Zabija szybko i niepostrzeżenie. Czym jest sepsa i jakie są jej objawy?

Objawy sepsy pojawiają się nagle i stanowią śmiertelne zagrożenie dla pacjenta. Organizm próbując zwalczyć zakażenie zaczyna niszczyć sam siebie. Warto poznać przyczyny jednego z największych zabójców ludzi.

Sepsa stanowi szczególne zagrożenie dla małych dzieci
Sepsa stanowi szczególne zagrożenie dla małych dzieci123RF/PICSEL

Co to jest sepsa?

Sepsa sama w sobie nie jest chorobą, lecz raczej zespołem objawów. Mówiąc najprościej sepsa (nazywana także posocznicą) to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na toczące się w nim zakażenie. Wraz z rozwojem sepsy w krwi człowieka pojawia się coraz więcej patologicznych drobnoustrojów. 

Medycyna wyróżnia trzy stopnie zaawansowania sepsy:

sepsa (łagodne objawy)

  • ciężka sepsa (wielonarządowa niewydolność organizmu)
  • wstrząs septyczny (najcięższa forma sepsy, często połączona ze spadkiem ciśnienia tętniczego)
  • Jakie są objawy sepsy?

    Pierwsze sygnały o wystąpieniu sepsy zależą od tego, jaki czynnik wywołał zakażenie, a także jakie osoba dotknięta sepsą ma choroby współistniejące. Sepsa zależnie od wielu czynników może rozwijać się w różnym tempie. 

    Najczęstsze objawy sepsy to:

    wysoka gorączka (powyżej 38°C) lub odwrotnie - bardzo niska (poniżej 36°C)

  • nagły wzrost ciśnienia tętniczego
  • przyspieszenie rytmu serca powyżej 90 uderzeń na minutę
  • zaburzenia świadomości
  • pojawienie się przyspieszonego oddychania (30 oddechów na minutę i więcej)obrzęki na ciele
  • wysypka
  • wzrost stężenia glukozy we krwi (mimo tego, że nie zdiagnozowano cukrzycy)
  • Do pierwszych objawów w niedługim czasie mogą dołączyć zaburzenia świadomości, majaczenie, objawy zakażenia opon mózgowych, uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz nerek.

    W przypadku małych dzieci objawy sepsy mogą przypominać typową grypę. Elementem niepokojącym powinna być gorączka powyżej 38,5°C, którą trudno jest obniżyć.

    Kto jest najbardziej narażony na sepsę?

    Szczególne niebezpieczeństwo wystąpienia sepsy dotyczy osób, które cierpią na choroby przewlekłe, ale także bardzo małych dzieci. W tym ostatnim przypadku sepsa jest reakcją zapalną na zakażenie powodowane przez bakterie:

    • Haemophilus influenzae typu B, 
    • pneumokoki, 
    • meningokoki. 

    Dzieci są narażone na pojawienie się sepsy, gdyż nie mają jeszcze dostatecznie rozwiniętego układu odpornościowego. 

    Jaka jest śmiertelność sepsy?

    Sepsa jest na 10. miejscu wśród najczęściej występujących przyczyn zgonów. Zajmuje także 3. miejsce na liście przyczyn zgonów z powodu chorób zakaźnych. Według danych statystycznych każdego roku z powodu sepsy umiera około 1000 Polaków. Niestety nawet najlepiej leczona sepsa cechuje się znaczną śmiertelnością (30-50%).

    Czy sepsa jest uleczalna?

    Tak, ale warunkiem jest szybkie zdiagnozowanie sepsy. Możliwe jest całkowite wyleczenie zakażenia bakteryjnego, które wywołało sepsę. Należy jednak pamiętać, że przebieg choroby potrafi być gwałtowny i może doprowadzić do wystąpienia stanu krytycznego w ciągu kilku lub kilkunastu godzin.

    Najważniejsze jest szybkie dostarczenie chorego dotkniętego sepsą do szpitala.

    Jak leczy się sepsę?

    Po wykryciu sepsy każdego pacjenta trzeba nawadniać dużą ilością płynów. Leczenie polega na jednoczesnym podawaniu pacjentowi silnych antybiotyków oraz leków zwalczających objawy sepsy. Antybiotyki powinny ograniczyć namnażanie się wielu patogenów, które wywołały zakażenie organizmu - stąd na początku ich spektrum oddziaływania na patogeny powinno być szerokie.

    Bardzo ważne w leczeniu pacjenta dotkniętego sepsą jest ustalenie ogniska zakażenia. W kolejnym etapie leczenia sepsy stosuje się antybiotyki oddziałujące na konkretny patogen. 

    Czy sepsa wywołuje powikłania?

    Sepsa atakuje jednocześnie wiele narządów człowieka i dlatego jest tak niebezpieczna. Mimo pozornego zakończenia choroby często dochodzi do licznych powikłań neurologicznych.

    Po przejściu sepsy mogą pojawić się napady padaczkowe, zaburzenia rozwoju psychofizycznego oraz niedosłuch. W skrajnych przypadkach mogą występować zmiany martwicze nawet prowadzące do amputacji.

    Skomentuj artykuł na Facebooku Geekweeka

    Samurajskie ostrza XXI wieku. Japońskie noże podbijają kuchenny światAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas