Gorąco, jak nigdy wcześniej. Naukowcy wydali wyrok na El Nino

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami przeprowadzili badania, które wykazały, że to nie wywołana przez człowieka zmiana klimatu jest odpowiedzialna za wzrost temperatury powierzchni Ziemi w 2023 r., a zjawisko El Niño.

Gwałtowny wzrost temperatury powierzchni Ziemi w 2023 r. wywołał obawy i spekulacje wśród opinii publicznej i mediów co do przyczyny. Naukowcy postanowili więc przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Wykorzystali modele, które pozwalają na symulację zmian klimatu z pominięciem działalności człowieka. Wykazali, że istnieje 10 proc. prawdopodobieństwo na wzrost temperatury w sytuacji, gdy zjawisku El Niño będzie towarzyszyła długa La Niña. Ich uwagę zwrócił fakt, że wszystkie symulowane skoki temperatury były związane ze zjawiskiem El Niño.

Wyniki wskazują, że skok ocieplenia w 2023 r. był spowodowany głównie przez El Niño, a nie wywołane przez człowieka globalne ocieplenie.

Reklama

2023 r. był rekordowo ciepły

W 2023 r. odnotowano niezwykłe anomalie temperatur, szczególnie w Europie i części regionów Bliskiego Wschodu. Fale upałów przyniosły temperatury nierzadko przekraczające 40 st. C. Również temperatura powierzchni oceanów była wyższa niż normalnie, co spowodowało ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne burze, czy przedłużające się susze w różnych częściach świata

Działalność człowieka ma istotny wpływ na długoterminowe zmiany klimatu poprzez uwalnianie gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) do atmosfery. Działania takie jak spalanie paliw kopalnych w celu uzyskania energii, wylesianie i działalność przemysłowa doprowadziła do niebywałego wzrostu stężenia tych gazów, zatrzymując ciepło i powodując ocieplenie planety.

Naukowcy zauważyli, że zmienność ENSO na tle wywołanego przez człowieka trendu ocieplenia może prowadzić do corocznych skoków temperatury, które będą jednocześnie historycznymi rekordami.

Literatura źródłowa: Shiv Priyam Raghuraman et al, The 2023 global warming spike was driven by the El Niño-Southern Oscillation, Atmospheric Chemistry and Physics (2024). DOI: 10.5194/acp-24-11275-2024

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: El Niño | zmiany klimatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy