Kwadratowe fale. Gdy je zobaczysz, trzymaj się z daleka od wody

Morskie wybrzeża każdego roku przyciągają tłumy wypoczywających. Ale z wodą nie ma żartów, ten żywioł potrafi być niezwykle niebezpieczny. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, jakie możemy zobaczyć, są fale krzyżowe. Jak powstają i gdzie możemy je spotkać?

Woda jest niezwykłą cieczą. Nie tylko zapewnia życie na Ziemi, ale także służy nam jako miejsce relaksu (kąpiele, sporty wodne) i umożliwia rozwój transportu wodnego. Wielu osobom wydaje się, że ich umiejętności są wystarczające, aby poradzić sobie nad morzem czy jeziorem, jednak każdego roku nagłówki w internecie pokazują, że w kontakcie z żywiołem warto zachować pokorę. Ostrzegaliśmy już przed prądem wstecznym.  To zdradziecki zabójca, który jest w stanie po cichu, ale z ogromną siłą znieść każdą osobę na głębsze wody. Prąd wsteczny może osiągać dużą prędkość, od 1 m/s do nawet 5 m/s. Dobry pływak jest w stanie osiągnąć prędkość około 2 m/s. W związku z tym wydostanie się z prądu wstecznego może być bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Oczywiście jest rada dla tych, którzy wpadną w jego pułapkę, ale o tym przeczytacie tutaj

Reklama

Jest też inne niebezpieczne zjawisko, którego powinni unikać żeglarze i osoby pływające w wodzie. To kwadratowe fale lub inaczej fale krzyżowe.

Jak powstają kwadratowe fale i dlaczego są tak niebezpieczne?

Fale, jakie znamy na co dzień, pojawiają się, gdy powierzchnia wody jest przesuwana przez wiatr. Oczywiście mogą wystąpić również inne przyczyny, jak np. wstrząsy sejsmiczne, ale z tymi nad Bałtykiem raczej się nie spotkamy.

Ale gdy wiatr nagle zmienia swój kierunek, lub wieje z różnych kierunków powstaje niezwykle efektowne, ale i bardzo niebezpieczne zjawisko fal krzyżowych. Z daleka wygląda jak duża szachownica na wodzie. Fale w niej mogą osiągać nawet 3 metry wysokości, a nadciągając z różnych kierunków, mogą utrudniać sterowanie łodzi.

Gdzie można zobaczyć fale krzyżowe?

Najwięcej osób poszukujących tego niecodziennego zjawiska udaje się na zachodnie wybrzeże Francji, a dokładnie w pobliże miasta La Rochelle, gdzie znajduje się  wyspa Île de Ré. To właśnie tutaj możemy się dobitnie przekonać o jego sile. Przypominają nam o tym liczne wraki statków, a straż przybrzeżna nieustannie monitoruje całą okolicę. Nie brakuje bowiem osób, które mniej lub bardziej świadomie narażają swoje życie, pływając w wodzie.

Fale krzyżowe można podziwiać także w innych rejonach Morza Atlantyckiego i południowo-zachodniego Pacyfiku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fale | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy