Nawałnica tak potężna, że zebrano sztab kryzysowy. Są zdjęcia

Przez Polskę nieustannie przetaczają się burze. Kolejna nawałnica doprowadziła do wielu szkód. Wystarczyła godzina, aby Zamość został zalany. Odnotowano rekordowe opady. Na zdjęciach i nagraniach widać skalę zajścia.

Przez Polskę nieustannie przetaczają się burze. Kolejna nawałnica doprowadziła do wielu szkód. Wystarczyła godzina, aby Zamość został zalany. Odnotowano rekordowe opady. Na zdjęciach i nagraniach widać skalę zajścia.
Ulewy w Zamościu. Z powodu silnych opadów zwołany został sztab kryzysowy. /Facebook: Rafał Zwolak, OSP Bondyrz /123RF/PICSEL

Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się w różnych rejonach świata i stają się powoli normą także w Polsce — od jakiegoś czasu pojawiają się ze wzmożoną częstotliwością i doprowadzają do wielu szkód. 

W związku z zawirowaniami pogodowymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej regularnie publikuje ostrzeżenia — również trzeciego stopnia. Do mieszkańców różnych rejonów Polski rozsyłane są alerty RCB, w których zaleca się ostrożność ze względu na możliwe podtopienia i inne utrudnienia.  

Zalany Zamość. Rekord dobowej sumy opadu

Dopiero co media obiegły informacje o sporych utrudnieniach w Warszawie, które spowodowane były właśnie nawalnymi opadami, a teraz podobna sytuacja ma miejsce w Zamościu. Ostatniej doby spadło tam 260 procent miesięcznej normy opadów — takiej sytuacji nie było w tym rejonie od ponad 40 lat. Wystarczyła godzina, aby większość miasta została zalana. Woda wdzierała się do pomieszczeń, ulice stały się miejscami nieprzejezdne.

Reklama

- Kolejny rekord. Alarmujący rekord. Przerażający rekord! Zmiana klimatu to fakt. Wraz ze zmianą klimatu, pogoda staje się niebezpieczna. Jelenia Góra, Warszawa, Zamość - 3 doby, 3 rekordy dobowej sumy opadu dla ww. miast. Ostrzeżenia 3 stopnia, czy to będzie norma? Oby NIE! - przekazuje IMGW.

Gdzie jest burza? Pogodowy armagedon w Polsce

W związku z intensywnymi opadami w regionie, do straży pożarnej cały czas napływają zgłoszenia. Zdecydowana większość z nich dotyczy obszaru miasta, sporo zgłoszeń pojawia się też z terenu gminy Zamość.

Wiele osób zmaga się z zalanymi posesjami — woda wdarła się do domów i garaży, ucierpiało także miejskie zoo. Pojawiają się doniesienia, że ze względu na silne opady płynąca przez Zamość rzeka może zagrozić mieszkańcom. Prezydent Zamościa Rafał Zwolak informował wczoraj o tym, że zebrany został sztab kryzysowy.

Powódź błyskawiczna w Zamościu

Trwa liczenie strat spowodowanych powodzią błyskawiczną w powiecie zamojskim. Szybko podjęto starania, by usunąć jak najwięcej szkód. Jak zapewniają służby, w tej chwili w Zamościu drogi są już przejezdne, występują jedynie miejscowe utrudnienia — wpływ na to miało m.in. wylanie wody z okolicznego cieku wodnego w okolicy ul. Millera. 

Rekordowy opad i powódź błyskawiczna w Zamościu wzbudziły niepokój mieszkańców, swoje obawy o dalsze losy przybytków w przypadku kolejnych takich nawałnic wyraził też prezydent Zamościa. „Cały Zamość kolejny raz w ciągu jednej godziny został zalany. Nawet nowe inwestycje drogowe nie są w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem takiej ilości wody”, zaznaczył. „Najpierw betonujemy, co tylko się da, a potem słyszę setki pytań; dlaczego studzienki nie są w stanie odprowadzać wody? A właśnie dlatego, że woda nie ma gdzie wsiąkać, bo wszędzie jest beton. I znowu straty musimy pokrywać z własnego budżetu. Kolejne obciążenie”, napisał w mediach społecznościowych.

Najwięcej interwencji dotyczy wypompowań wody z zalanych posesji, ulic, piwnic, garaży podziemnych — wyjaśnił mł. bryg. Marcin Żulewski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. - Wśród tych budynków są również obiekty użyteczności publicznej, w tym dwa przedszkola, szkoła, bursa. Dodatkowo ucierpiały również restauracje i fabryka mebli — dodał.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: anomalie pogodowe | IMGW | alert RCB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy