Pogoda na lato 2023. Lipiec czy sierpień. Kiedy jechać na urlop?

Lato i wraz z nim okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Już teraz warto sprawdzić, które miesiące w tym roku będą sprzyjały wakacyjnym planom, zwłaszcza kiedy chce się je spędzić w kraju. Jaka będzie pogoda w lipcu i w sierpniu? IMGW ma pogodę długoterminową na wakacje 2023.

Jest pogoda długoterminowa na wakacje. Czerwiec, lipiec czy sierpień. Kiedy planować urlop w 2023 roku?
Jest pogoda długoterminowa na wakacje. Czerwiec, lipiec czy sierpień. Kiedy planować urlop w 2023 roku?Twitter: IMGW-PIB METEO POLSKA123RF/PICSEL

Pogoda jest bardzo zmienna, lecz mimo to warto już teraz sprawdzić, co może nas czekać podczas letnich miesięcy. Poniższe informacje mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać na wakacje w lipcu lub w sierpniu. IMGWU-PIB opublikował "eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec - wrzesień 2023 r.".

IMGWU-PIB podkreśla, że: "prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy" zatem mogą pojawić się dni, w których notowane będą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, a także dni, kiedy słupek rtęci będzie oscylować wokół 10 stopni Celsjusza.

IMGWU-PIB dodaje: "Prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu".

Pogoda na lato 2023. Czerwiec ciepły. Co z opadami deszczu?

W tym roku czerwiec ma być cieplejszy niż w ostatnich latach. Średnie temperatury mają utrzymywać się powyżej normy, która wyliczana jest z okresu 1991-2020. W wielu miejscach w naszym kraju średnia temperatura może zatem sięgać maksymalnie powyżej 18 stopni Celsjusza - Kraków, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Z kolei najniższe średnie temperatury, mogą oscylować wokół 14 stopni Celsjusza - Zakopane, czy Koszalin.

Jeśli chodzi o miesięczną sumę opadów, to będzie ona podobna do poprzednich lat. Najwięcej opadów spodziewa się w Katowicach (do 93,3 mm), Koszalinie (do 91,4 mm), Rzeszowie (92,6 mm) oraz w Zakopanem (192,2 mm), zaś najmniej w Gdańsku (do 63,5 mm), Szczecinie (do 65,7 mm), czy w Toruniu (do 62,9 mm).

Pogoda na lato 2023. Gdzie będzie najzimniej w lipcu?

Temperatura i średnia suma opadów w lipcu będzie podobna jak w ostatnich latach. Najwyższe średnie temperatury mają pojawić się w Opolu (do 20,3 stopni C), Poznaniu (20,1 stopni C), Rzeszowie (20 stopni C), a także w Toruniu (20,1 stopni C), Warszawie (20,2 stopni C) oraz we Wrocławiu (20,2 stopnie C). Najchłodniej może być w Zakopanem, gdzie słupek rtęci może spaść do 15,7 stopni Celsjusza, Suwałkach (maksymalnie do 17,5 stopni C) i w Olsztynie (maksymalnie do 18,9 stopni C).

Najwięcej opadów może pojawić się w Katowicach (do 102 mm), Koszalinie (do 104,7 mm) Krakowie (107,6 mm), Olsztynie (do 103,1 mm) oraz w Zakopanem (do 244,6 mm). Z kolei najmniej opadów może być w Gorzowie Wielkopolskim (od 44,8 mm), Łodzi (od 49,7 mm), w Szczecinie (od 50,3 mm) i w Opolu (od 51,7 mm).

Pogoda na lato 2023. Sierpień cieplejszy niż w poprzednich latach

Sierpień zapowiada się ciepły (cieplejszy niż w poprzednich latach), ale jednocześnie w połowie kraju może pojawić się także więcej opadów niż we wcześniejszych latach. Średnia temperatura powyżej 19 stopni Celsjusza może wystąpić w rejonach Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. Najniższe średnie temperatury mogą pojawić się z kolei w obszarach górskich, w tym Zakopanem (od 14,8 stopni C), na "polskim biegunie zimna", czyli w Suwałkach (od 17,2 stopni C), a także w Białymstoku (od 17,1 stopni C).

Jeśli chodzi o opady, to Polska podzielona jest na dwie względnie równe części - w Polsce zachodniej w sierpniu będą notowane większe średnie sumy opady niż w poprzednich latach. Z kolei we wschodniej części kraju suma średnich opadów będzie podobna do sum z ostatnich lat. Najwięcej deszczu może spaść w Koszalinie (do 100,3 mm), Zakopanem (do 158,3 mm), Katowicach (do 92,9 mm) oraz w Zielonej Górze (do 87,4 mm). Najmniej deszczu możemy spodziewać się w Łodzi (do 59,9 mm), Lublinie (do 57 mm), Warszawie (do 61,9 mm), Opolu (do 60,7 mm), czy w Poznaniu (60,2 mm).

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas