Tragedia w Meksyku. Huragan Otis pustoszy wybrzeże

Na początku listopada mieszkańcy Meksyku zazwyczaj obchodzą Święto Zmarłych Día de Muertos. W tym roku radosny nastrój popsuł niszczycielski huragan Otis, który z niezwykłą siłą uderzył w zachodnie wybrzeże Meksyku, siejąc spustoszenie. Na miejscu są również polscy muzycy, którzy mieli wziąć udział w koncertach.

Huragan Otis sieje spustoszenie w Meksyku.
Huragan Otis sieje spustoszenie w Meksyku. El Clarín/Serwis X/NASA Earth Observatory/oprac. Karol KubakINTERIA.PL

Huragan Otis uderzył w meksykańskie wybrzeże Oceanu Spokojnego jako burza kategorii 5 w środę 25 października, bijąc rekordy pod względem siły i szybkości nasilania. Zgłaszano fale sztormowe, powodzie, lawiny błotne oraz zniszczenia infrastruktury i lotniska.

Otis. Od burzy tropikalnej do niszczycielskiego huraganu

Otis pozostawał burzą tropikalną do popołudnia 24 października. Następnie w ciągu zaledwie kilku godzin jego siła gwałtownie wzrosła, przekształcając w huragan. 25 października o godzinie 6:25 czasu uniwersalnego (12:25 w Acapulco), Otis dotarł na ląd z prędkością wiatru przekraczającą 270 km/h i porywami do 315 km/h. Według Washington Post Otis jest najsilniejszym huraganem w historii, który nawiedził zachodnie wybrzeże Meksyku i najszybciej nasilającą się burzą w tym regionie.

Jak informowały meksykańskie media, silny wiatr wybijał okna, porywał liczne przedmioty oraz wyrywał drzewa.  Poważnym uszkodzeniom uległy nie tylko budynki mieszkalne, ale także hotele oraz centra handlowe. Ruch samochodowy był utrudniony, a miejscami całkowicie zatrzymany przez zalane ulice. Fragment autostrady Autopista del Sol został zablokowany przez osuwisko.

Ucierpiała także łączność, nie można było skontaktować się z regionalnymi urzędnikami ds. ochrony ludności. Wzdłuż wybrzeża Guerrero i w jego pobliżu znajdują się dziesiątki małych miasteczek, w których prawdopodobnie doszło do znacznych zniszczeń, jak przekazał Mexico News Daily.

Huragan OtisNASA Earth Observatory/oprac. Karol KubakINTERIA.PL

Dlaczego Otis stał się tak silny?

Huragan od momentu powstania jest nieustannie monitorowany przez badaczy i zbierane są dane na jego temat z wykorzystaniem m.in. technik satelitarnych. Pomogą one dowiedzieć się więcej o czynnikach środowiskowych, które wpłynęły na strukturę i intensywność Otisa, ale także podobnych burz, które występują w tej części świata.

Scott Braun, meteorolog badawczy w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w NASA uważa, że w tym przypadku były "wszystkie odpowiednie składniki" do intensyfikacji zjawiska. Wysoka temperatura powierzchni morza, znaczna miąższość ciepłej wody oceanicznej, duża ilość wilgoci i odpowiednie warunki wietrzne. - Istniały warunki do szybkiej intensyfikacji, ale w tej chwili trudno powiedzieć, dlaczego tempo i wielkość intensyfikacji były tak duże - powiedział Braun.

Polscy muzycy w Meksyku

1 listopada w Polsce obchodzić będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych, które w  Meksyku obchodzone jest pod nazwą Día de Muertos (el Día de los Muertos). Z tej okazji organizowane są liczne parady i koncerty. Na przełomie października i listopada odbywa się także Mictlán Festival de Bandas 2023. W tych wydarzeniach miała wziąć udział polska Orkiestra Dęta Nadarzyn, której członkowie również zostali zaskoczeni huraganem. Na szczęście wszyscy są bezpieczni, ale mogą mieć problem ze skontaktowaniem się z bliskimi.

- Wszyscy członkowie są bezpieczni. Nikomu nic się nie stało. Informacja została przekazana przez Ambasadę. Na ten moment członkowie orkiestry mogą mieć problem z łącznością. - Poinformowano na profilu orkiestry na Facebooku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas