100 tysięcy ton demokracji z USA coraz bliżej Iranu

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower pokonała Cieśninę Ormuz i wpłynęła na wody Zatoki Perskiej, coraz bardziej zbliżając się do Iranu.

USS Dwight D. Eisenhower coraz bliżej Iranu
USS Dwight D. Eisenhower coraz bliżej Iranu123RF/PICSEL

Na początku października, gdy palestyńskie ugrupowanie Hamas dokonało ataku rakietowego na Izrael, Stany Zjednoczone ogłosiły wsparcie dla kraju Binjamina Netanjahu, wysyłając na Morze Śródziemne dwa lotniskowce wraz z okrętami je ochraniającymi, w postaci krążowników rakietowych i niszczycieli.

Pierwszym z nich był USS Gerald R. Ford. Jednak Waszyngton zdecydował, że w wyniku groźby zaangażowania w konflikt izraelsko-palestyński władz Iranu, wysłano drugi lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower. Podczas gdy Ford stacjonuje od kilku tygodni w okolicach Cypru, Eisenhower został wysłany do Zatoki Perskiej, gdzie swoją obecnością miał zakomunikować władzom Iranu, by uważały na swoje decyzje w sprawie Izraela.

Lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower przy Iranie

Lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower ze swoją grupą uderzeniową (CSG-2) minął właśnie Cieśninę Ormuz i wpłynął na wody Zatoki Perskiej. Grupa składa się z krążownika rakietowego klasy Ticonderoga USS Philippine Sea (CG-58) obok Arleigh niszczyciela klasy Burke, USS Gravely (DDG-107) i USS Stethem (DDG-63) przy wsparciu FS Langwedocja (D-653). Co ciekawe, USS Mason (DDG-63) 87), który również jest częścią CSG-2, pozostał w Zatoce Adeńskiej z powodu zagrożenia ze strony ugrupowania Huti. Przypominamy, że bojownicy kilka dni temu porwali statek towarowy Galaxy Leader.

Lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower to drugi okręt typu Nimitz, serii tzw. superlotniskowców z napędem atomowym, określanych jako symbol potęgi militarnej Stanów Zjednoczonych. Duma USA została zwodowana w 1975 roku, a do służby weszła w 1977 roku. Pomimo podeszłego wieku, bez problemu może brać udział w najbardziej wymagających misjach.

100 tysięcy ton demokracji ostrzeżeniem dla władz Iranu

USS Dwight D. Eisenhower mierzy aż 333 metry długości oraz ponad 40 metry szerokości, cechując się przy tym wypornością przekraczającą 100 tysięcy ton. Na pokładzie bez problemu może się zmieścić 60 samolotów i śmigłowców, ale w razie potrzeby, ich liczba może być zwiększona do nawet 90. Załoga liczy ponad 3 tysiące marynarzy. Systemy obrony też należą do najnowocześniejszych. Znajdują się tam wyrzutnie pocisków SeaSparrow czy zestaw przeciwrakietowy Vulcan Phalanx (sześciolufowe działka kal. 20 mm).

USS Dwight D. Eisenhower ma na swoim koncie wiele rekordów i sukcesów. Na jego pokładzie wykonano już ponad 327 tysięcy lądowań, a lotniskowiec spędził aż 206 dni na pełnym morzu, bez wizyty w porcie. Przybycie tego giganta blisko granic Iranu ma pokazać, że USA trzymają rękę na pulsie i w razie ataku tego kraju na Izrael, Waszyngton nie zawaha się bronić swojego największego sojusznika na Bliskim Wschodzie.

Albania: Zaprzysiężona dziewica KanunDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas