Sukces ukraińskich Patriotów. Zestrzeliły 15 potężnych Kindżałów

Dostarczone przez USA na Ukrainę systemy obrony powietrznej Patriot zestrzeliły już 15 potężnych rosyjskich pocisków hipersonicznych Kindżał i dziesiątki innych rakiet balistycznych.

Dostarczone przez USA na Ukrainę systemy obrony powietrznej Patriot zestrzeliły już 15 potężnych rosyjskich pocisków hipersonicznych Kindżał i dziesiątki innych rakiet balistycznych.
Sukces ukraińskich Patriotów. Zestrzeliły 15 potężnych Kindżałów /Raytheon /materiały prasowe

Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy pochwalił się ogromnym sukcesem na polu walki z rosyjskimi środkami napadu powietrznego. Okazuje się, że dostarczone przez USA na Ukrainę systemy obrony powietrznej o nazwie Patriot zestrzeliły już 15 potężnych rosyjskich pocisków hipersonicznych Kindżał i dziesiątki innych rakiet balistycznych.

Ukraina od jakiegoś czasu ma do swojej dyspozycji trzy systemy obrony powietrznej Patriot. Nie jest tutaj tajemnicą, że co najmniej dwa amerykańskie urządzenia bronią stolicy, Kijowa. Trzeci prawdopodobnie znajduje się przy północno wschodniej granicy kraju. Niebawem obrona powietrzna wzbogaci się o kolejne trzy systemy Patriot.

Reklama

Patrioty zestrzeliły 15 rosyjskich Kindżałów

Dostarczą je Niemcy. To systemy, które przez ostatni rok stacjonowały na wschodzie Polski, a dokładnie w okolicach Zamościa. Prawdopodobnie będą one dodatkowo chroniły Lwowa i Odessy przed rosyjskimi atakami za pomocą pocisków manewrujących i balistycznych oraz dronami kamikadze.

Oprócz Patriotów, Ukraina niebawem otrzyma dodatkowe cztery światowej klasy niemieckie systemy IRIS-T. Eksperci z profilu Ukraine Battle Map na serwisie X podają, że oprócz sześciu zestawów Patriotów, na Ukrainie są/będą rozlokowane cztery systemy NASAMS, osiem IRIS-T i jeden SAMP-T. Jednak najwięcej dostępnych jest jeszcze pamiętających czasy Związku Radzieckiego systemów Buk. Mowa tutaj o aż 44 zestawach.

Nowe systemy Patriot i IRIS-T dla Ukrainy

Władze na Kremlu za wszelką cenę starają się doprowadzić do wybuchu kryzysu humanitarnego na Ukrainie i tym samym sparaliżować kraje Unii Europejskiej. Nowe systemy obrony dla Ukrainy mają zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej. Rosjanie już rozpoczęli ataki na strategiczne obiekty swoimi rakietami manewrującymi i dronami. Jak podał dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Kreml zgromadził do ataków aż 800 różnego typu rakiet. Do tego trzeba doliczyć setki dronów kamikadze z rodziny Shahed.

Ostatni (w zeszły weekend), najpotężniejszy atak dronów na Kijów jest najlepszym dowodem na to, że Rosjanie nie żartują i nie zawahają się dokonywać jeszcze potężniejszych ataków na ukraińskie miasta.

Czym są amerykańskie systemy Patriot?

MIM-104 Patriot to amerykański system antyrakietowy opracowany przez firmę Raytheon. Składa się z lotniczego pocisku przechwytującego i systemu radarowego o wysokiej wydajności. Prawdopodobieństwo zaangażowania samolotu wynosi 0,8-0,9, natomiast pocisku taktycznego 0,6-0,8. Jak podaje Pentagon, koszt jednego pocisku to ok. 3 miliony dolarów.

System może być wykorzystany do zwalczania wrogich samolotów, rakiet balistycznych i pocisków manewrujących. Rakiety obronne, w zależności od użytego pocisku, mogą niszczyć cele na odległość ok. 100 kilometrów i do wysokości 30 kilometrów. W obliczu posiadania tych systemów przez Ukrainę, Rosja może stać się bezradna w kwestii realizacji skutecznych ataków na obiekty.

Czym jest rosyjski pocisk Kindżał?

Ch-47M2 Kindżał to rosyjski hipersoniczny, rakietowy kompleks lotniczy (Wysokotocznyj Gipierzwukowyj Awiacjonnyj Rakietnyj Kompleks Kinżał) składający się z rakiety Ch-47M2 oraz przenoszącego ją samolotu MiG-31K izdielije 06. Pocisk ma długość 7,11 m, średnicę 0,86 m, masę 4500 kg i oferuje zasięg ok. 2000 km.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Raytheon | Patriot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy