NASAMS

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:28) Aktualizacja Czwartek, 7 grudnia 2023 (09:45)
NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System) to zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze (krótkiego i średniego zasięgu) opracowany wspólnie przez Stany Zjednoczone i Norwegię. Jest on wykorzystywany do niszczenia różnych celów powietrznych, takich jak samoloty, śmigłowce czy pociski manewrujące. System NASAMS wykorzystuje różne typy rakiet i charakteryzuje się dużą mobilnością oraz możliwością szybkiego rozmieszczenia. Jest stosowany przez wiele krajów na całym świecie. Został przekazany m.in. do
NASAMS - najważniejsze informacje
System NASAMS. /Ministerie van Defensie /Wikimedia

NASAMS - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1998

Co to jest NASAMS?

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) to zaawansowany system pocisków ziemia-powietrze, który chroni przed bezzałogowymi statkami powietrznymi, bojowymi statkami powietrznymi, pociskami manewrującymi i helikopterami poprzez wystrzeliwanie rakiet. Jest on w stanie zwalczać zagrożenie z odległości nawet 50 kilometrów (NASAMS 3).

Produkcja NASAMS rozpoczęła się w 1998 roku i trwa do dziś. System został opracowany przez amerykańską firmę Raytheon (obecnie RTX) i norweską Norsk Forsvarteknologia (obecnie Kongsberg Defence).

Bateria NASAMS 2 składa się z 12 wyrzutni rakietowych LCHR, z których każda ma po sześć pocisków AIM-120 AMRAAM, a także ośmiu radarów AN/MPQ-64F1 Improves Sentinel. W jej skład wchodzi również centrum kierowania ogniem CTOC, jeden pojazd z kamerą elektrooptyczną MSP500 oraz pojazd taktycznej komórki kontrolnej TCC. 

Amerykańskie siły zbrojne uważają NASAMS za najlepszy system obrony na świecie. To właśnie on chroni Waszyngton oraz Biały Dom. Może być wyposażony w pociski o różnym zasięgu.
 
W 2019 roku wprowadzono ulepszony system NASAMS 3. Został wyposażony w zaktualizowaną stację Fire Distribution Center, a także konsolę ADC z ergonomicznymi powierzchniami kontrolnymi oraz trzema płaskimi wyświetlaczami 30 cali. Wyrzutnia ta może wystrzeliwać nie tylko pociski AIM-120 AMRAAM, ale także rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II oraz pociski AMRAAM-ER. Na 2025 r. planowane jest rozpoczęcie kolejnej modernizacji systemu NASAMS. Ma ona polegać na wbudowaniu nowoczesnych cyfrowych czujników elektrooptycznych.

Ciekawostki o systemie NASAMS

  • Standardowy pocisk AMRAAM ma zasięg 21km. Jego ulepszona wersja jest w stanie przelecieć nawet 40 km LUB 50 km w przypadku najnowszej wersji z pociskami AMRAAM-ER. NASAMS może strącić cele znajdujące się na wysokości 21 km.

  • Systemy NASAMS ochraniają terytorium Ukrainy. Do kwietnia 2023 r. zniszczyły one ponad 100 pocisków oraz rakiet. Kolejne baterie mają trafić do tego kraju w kolejnych latach. Wyrzutnie NASAMS mogą być transportowane na pokładach samolotów C-130 Hercules oraz C-17 Globemaster.

  • Pierwsze prace nad NASAMS rozpoczęły się już w latach 80. Wtedy Kongsberg Defence & Aerospace KDA połączyły siły razem z Hughes Missile Systems oraz Hughes Aircraft Ground Systems Group. Zakładano, że system zastąpi dwa obiekty Nike Hercules ochraniające południowe bazy lotnicze w Norwegii. Razem z F-16 miał zapewniać kompleksowe zabezpieczenie tego obszaru. 

  • NASAMS jest wykorzystywany przez wiele krajów na całym świecie. Oprócz Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych ochrania również m.in. terytorium Chile, Omanu, Holandii oraz Finlandii. 

  • Mobilny system NASAMS jest przeznaczony przede wszystkim do zabezpieczania baz lotniczych, portów, obszarów zaludnionych, a także terenów o dużym znaczeniu strategicznym. Najlepsze efekty daje, gdy współpracuje z systemami dalekiego zasięgu, takimi jak Patriot. 

  • W 2019 r. Australia zamówiła NASAMS 3 w wersji zaprojektowanej specjalnie na potrzeby armii tego kraju. Została ona wyposażona m.in. w radary AESA, wyrzutnie o dużej mobilności oraz radar przewożony na pojazdach Hawkei PMV. System ten obejmuje Raytheon AN/AAS-52 Multispectral Targeting System, naprowadzanie elektrooptyczne i podczerwone EO/IR, a także zintegrowany dalmierz laserowy ADF.

NASAMS - Wiadomości