System NASAMS jeszcze potężniejszy? Norwegia modernizuje swoją broń

Norwegia w najbliższych latach chce zmodernizować wszystkie swoje systemy NASAMS. Inżynierowie mają wbudować nowoczesny cyfrowy system czujników elektrooptycznych.

Jak donosi Bulgarianmilitary norweskie ministerstwo obrony podpisało 3 stycznia kontrakt z niemiecką firmą Rheinmetall na modernizację systemów NASAMS. Obecnie funkcjonującymi systemami w tych maszynach są wieloczujnikowe MSP500 lub MSP600, które mają zostać zastąpione przez cyfrowe systemy czujników elektrooptycznych. Modernizacja ma rozpocząć się latem 2025 roku, a umowa jest warta około 85 mln złotych.

MSP500 i MSP600 są platformami przeznaczonymi do monitorowania, identyfikacji i śledzenia celów. Działają w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wyposażone są także w kamerę światła dziennego i kamerę termowizyjną, dalmierz laserowy, czy tracker wideo. Jednakże MSP600 dostarcza więcej informacji dotyczących nawigacji taktycznej i nawigacyjne oraz kierowania ogniem niż jego starsza wersja. Ponadto według założeń jest niewykrywalny.

Reklama

Nowy system czujników do systemu NASAMS

Nowy system, czyli MSP600digital łączy wszystkie cechy zarówno MSP500, jak i MSP600. Platforma ta ma zdecydowanie lepszą wydajność niże wspomniane starsze warianty. System odznacza się ponadto "kompatybilnością HD", co skutkuje tworzeniem obrazów HD o bardzo wysokiej rozdzielczości. System ma zarządzać szerokim zestawem czujników elektrooptycznych, które zostaną zamontowane na pojeździe Mercedes-Benz klasy G.

Czym jest system NASAMS?

NASAMS, czyli National Advanced Surface-to-Air Missile System to naziemny system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Sprzęt ten może niszczyć samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, czy pociski manewrujące.

Obecnie najnowszą wersją jest NASAMS 3, który został wdrożony w 2019 roku. Jest on w stanie wystrzeliwać pociski krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder, pociski IRIS-T SLS (zasięg 25 km) oraz pociski AMRAAM-ER (zasięg 50 km). Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow ogłosił 7 listopada 2022 roku, że Ukraina otrzymała od USA pierwszy system NASAMS, wraz z włoskimi Aspide (pociski powietrze-powietrze i ziemia-powietrze średniego zasięgu).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | nasams | Norwegia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama