Shahed

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:21) Aktualizacja Środa, 13 marca 2024 (16:04)
Shahed to dron, który stworzony został przez Iran. Ten bezzałogowy statek powietrzny uważany jest za symbol zaawansowanej technologii lotniczej.
Shahed - najważniejsze informacje
Dron kamikadze Shahed-136. /SERGEI SUPINSKY / AFP /AFP

Shahed - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

Jego wygląd wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają mu efektywne działanie w różnych warunkach oraz przy różnorodnych zadaniach. Konstrukcja Shaheda zaprojektowana została tak, aby zapewnić jego jak najwyższą wydajność oraz skuteczność w realizowanych przez niego zadaniach, polegających na monitorowaniu, obserwacji, a nawet opcji z możliwością przenoszenia ładunków.
 
Dron Shahed posiada nie tylko zaawansowane możliwości, ale i cechuje go imponująca specyfikacja techniczna, ponieważ może on osiągać znaczące odległości lotu, dzięki czemu może prowadzić obserwacje na rozległym terenie, ponadto wyposażony jest także w zaawansowane systemy, które umożliwiają mu dokładne obserwacje z powietrza, co sprawdza się zarówno do celów wojskowych, jak i prywatnych.

Ponadto konstrukcja Shaheda pozwala na przystosowanie się do różnych sytuacji. Dron wykorzystywany może być do zadań: rozpoznawczych, nadzorczych czy operacji dostarczania ładunków w trudno dostępne miejsca.

Kto produkuje drony Shahed?

Dron Shahed zaczął być produkowany od II dekady XXI wieku przez Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation.
 
Jedną z najbardziej fascynujących cech drona Shahed jest jego uniwersalność. Dron ma możliwość dostosowywania się i wykorzystania go w różnych obszarach, co czyni go wszechstronnym narzędziem, przydającym się zarówno do celów militarnych, jaki zastosowań cywilnych.
 
Shahed napędzany jest przez jeden silnik tłokowy Mado MD-550 o mocy 50 KM. Natomiast jego masa wynosi 200 kg. Może osiągnąć pułap 4000 m i prędkość przelotową 185 km/h. Zasięg mieści się w zakresie od 1000 do 2500 km.

Z powodu swojej umiarkowanej prędkości oraz głośnego silnika, dron ten może być łatwo zlokalizowany, a także stanowi łatwy cel dla systemów obrony przeciwlotniczej.
 
Natomiast do zalet Shaheda zaliczyć można jego atrakcyjną cenę i ekonomiczne koszty użytkowania, pozwalające na jego powszechne wykorzystywanie.

Shahed użytkowany jest przez Iran oraz Rosję. W Rosji używany jest pod nazwą Gierań-2, jest wykorzystywany do ataków na cele w Ukrainie. 

Shahed - Wiadomości