Amerykański Abrams z wyjątkową nazwą dla polskiego żołnierza

Jeden z najnowszych amerykańskich czołgów Abrams, dostarczonych do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, otrzymał wyjątkową nazwę Sitek-21. W ten sposób żołnierze chcieli upamiętnić swojego kolegę, sierż. Mateusza Sitka, bohatera Polski, który zginął niedawno w obronie granicy z Białorusią.

Amerykański Abrams z wyjątkową nazwą dla polskiego żołnierza
Amerykański Abrams z wyjątkową nazwą dla polskiego żołnierza1. Warszawska Brygada Pancernamateriały prasowe

Odsłonięcia napisu dokonała matka śp. Mateusza oraz dowódca 1. Batalionu Czołgów. Oprócz tego wydarzenia, na terenie jednostki odsłonięta została również tablica pamiątkowa ku czci śp. sierżanta Mateusza Sitka. — Nawiązując do tradycji okresu międzywojennego i II wojny światowej, przywracamy zwyczaj nadawania imion czołgom. Pierwszy Abrams otrzymał imię "Sitek-21" na cześć sierżanta Mateusza Sitka. Cześć Jego Pamięci! — napisała 1. Warszawska Brygada Pancerna we wpisie w serwisie X.

Wojsko Polskie będzie miało na wyposażeniu amerykańskie czołgi Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEP v.3. Każda nowa iteracja zawiera duże ulepszenia w uzbrojeniu, pancerzu i elektronice. Do 2030 roku nasz kraj będzie miał więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte.

W czerwcu bieżącego roku zakończyła się dostawa 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 FEP, na które umowa została podpisana w ubiegłym roku. Polska armia ma w sumie otrzymać jeszcze 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEP v.3. W porównaniu do poprzednich wersji, zmiany objęły ulepszony pancerz kompozytowy, lepszą optykę, systemy cyfrowe i amunicję. Czołgi będą stacjonowały na wschodzie kraju, czyli na wschodniej flance NATO. Przede wszystkim będzie to 18. Dywizja Zmechanizowana i 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Czołg Abrams M1A2 SEP v.3 ma masę 66,8 tony, mierzy 977 cm długości, 366 cm szerokości, 244 cm wysokości i oferuje prześwit 43 cm. Maszyna zabiera na pokład czterech członków załogi, w tym dowódcę, działonowego, ładowniczego i kierowcę.

Wersja M1A2 SEP v.3 została wyposażona w kompozytowy pancerz z wkładami zubożonego uranu w kadłubie i wieży. Posiada też ulepszony pancerz Chobham i zwiększony pancerz wieży z dodatkami ARAT i ERA. Najważniejszą bronią jest działo gładkolufowe 120 mm L/44 M256A1. Zostało ono dostosowane do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm. Czołg Abrams M1A2 SEP v.3 charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi, która w najnowszej wersji może zostać uzupełniona przez aktywny system ochrony pojazdu TROPHY.

Abramsa napędza silnik turbowałowy Avco Lycoming AGT-1500C o mocy 1103 kW (1500 KM) przy 3000 obr./min. Pozwala on maszynie rozpędzić się do 67 km/h na drodze i do 40 km/h w terenie. Zbiornik paliwa o pojemności 1909 litrów zapewnia zasięg do 425 km. Pierwsze sztuki Abramsa w wersji M1A2 SEP weszły na wyposażenie amerykańskiej armii w 1998 roku.

Jak zapowiada MON, Polska będzie posiadała w sumie 1230 fabrycznie nowych czołgów, co sprawi, że nasz kraj będzie mógł się poszczycić największą i najnowocześniejszą ich flotą w europejskim NATO. Do 2030 roku nasz kraj będzie miał więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte. 116 czołgów Abrams ma pojawić się w Polsce jeszcze w tym roku.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas