Amerykańskie myśliwce F-18 przybyły do bazy powietrznej w Łasku

Myśliwce Korpusu Piechoty Morskiej F/A-18C Hornet wylądowały w bazie powietrznej w Łasku. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak napisał, że to symbol wsparcia sojuszniczego i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

F-18 Hornet w bazie w Łasku
F-18 Hornet w bazie w ŁaskuFacebook

W Łasku znajduje się 32 Baza Lotnictwa Taktycznego polskich Sił Powietrznych. Stacjonuje tam 10 Eskadra Lotnictwa Taktycznego wyposażona w myśliwce F-16C/D Block 52+. Poza nimi w bazie w Łasku rotacyjnie stacjonują amerykańskie F-15.

F/A-18 Hornet - koń roboczy Marynarki Wojennej

McDonnell Douglas F/A-18 Hornet to amerykański samolot wielozadaniowy, który wszedł na wyposażenie w 1978 roku, a jego produkcja trwa do dzisiaj. Samolot jest montowany w różnych konfiguracjach. Wersje od A do D nazywane są po prostu Hornet, a wersje E/F Super Hornet ze względu na ogromną liczbę zmian. Hornety mogą być zarówno jedno jak i dwuosobowe. Ich rozpiętość to 12,3 metra, a długość 17,1 metra. Wysokość to z kolei 4,7 metra. Masa własna samolotu to 11 200 kilograma, a startowa 23 400. Hornety mogą latać z prędkością 2200 km/h.

F-18 Hornet w bazie w Łasku
F-18 Hornet w bazie w ŁaskuFacebook

Ze względu na swoją wszechstronność samoloty mogą być uzbrojone w pociski powietrze-powietrze, jak również powietrze-ziemia czy w rakiety do zwalczania okrętów przeciwnika oraz bomby atomowe. Ważną modyfikacją samolotu F/A-18 Hornet jest EA-18G Growler przeznaczony do walki elektronicznej.

F-18 to samolot stosowany głównie przez amerykańska Marynarkę Wojenną oraz Korpus Piechoty Morskiej. Jest to istny koń napędowy amerykańskiego lotnictwa pokładowego, którego powoli zastępuje się najnowszymi F-35C. Hornet to również maszyna, która brała udział w licznych amerykańskich interwencjach.

Pierwszy raz użyty został w 1986 roku podczas nalotu na Libię. Najczęściej były używane podczas operacji Pustynna Burza. Okazały się również być wytrzymałe na ogień przeciwnika, wracając często na pokłady lotniskowców z ciężkimi uszkodzeniami. F-18 uczestniczyły również w operacjach nad Jugosławią, Irakiem oraz Afganistanem zbierając pozytywne recenzje. Poza Stanami Zjednoczonymi używa ich m.in. Kanada, Australia oraz Hiszpania. Hiszpańskie maszyny obecnie wypełniają misję Air Policy nad niebem państw bałtyckich.

Zniszczone ukraińskie miasta na nagraniu z drona© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas