Armia USA ma robota, który wykryje broń nuklearną

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych posiadają w swoim arsenale dwa robo-psy, które potrafią „wywęszyć” zagrożenie nuklearne i chemiczne. Jeden z nich nazwany został od bohatera popularnego filmu. Maszyna posiada niesamowitą technologię.

Armia USA stosuje roboty, mogące wykryć broń nuklearną
Armia USA stosuje roboty, mogące wykryć broń nuklearnąU.S. Space Force photo by Tech. Sgt. Jordan Thompsonmateriał zewnętrzny
Armia USA stosuje roboty, mogące wykryć broń nuklearnąU.S. Space Force photo by Tech. Sgt. Jordan Thompsonmateriał zewnętrzny

Baza Buckley w stanie Kolorado jest domem jednego z dwóch specjalnych pojazdów naziemnych Pentagonu o imieniu Chappie. Wygląda jak popularne czworonożne roboty, projektu Boston Dynamics. Niemniej Chappie ma możliwości niespotykane w innym robocie.

Opracowany został specjalnie jako maszyna do zadań CBRN, czyli wykrywania groźnych materiałów chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych. Wyposażony w zaawansowane czujniki, potrafi "wywęszyć" zagrożenie i dać o nim informacje operatorowi, gdy ten znajduje się w bezpiecznej odległości od źródła.

Na pomysł opracowania Chappiego wpadł Dominic Garcia, obecnie chorąży Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który brał udział w misjach wynajdywania i niszczenia magazynów broni chemicznej ISIS w Syrii. Widząc, jak bardzo żołnierze są narażeni na skutki broni masowego rażenia, Garcia postanowił opracować specjalnego robota, który będzie wykonywał zadanie za żołnierzy.

Specjalny robo-pies US Army

W 2022 Garcia wziął udział w programie grantowym AFWERX, który pozwala realizować projekty żołnierzy z pominięciem biurokracji Pentagonu. Złożył projekt na opracowanie  czworonożnego bezzałogowego pojazdu naziemnego. Po otrzymaniu dofinansowania o wysokości 1,24 mln dolarów i wejściu we współpracę z firmą, której identyfikacja pozostała ukryta, Garcia stworzył prototypy swoich robotów.

Dominic Garcia i jego robot Chappiemateriał zewnętrzny

Na ten moment amerykańska armia prowadzi testy Chappiego. Wojskowi są zdania, że projekt może przynieść ważne zmiany dla saperów sił zbrojnych USA, dając cenne narzędzie, ratujące życie żołnierzy.

- Rozwój QUGV jest w toku, a w planach jest zwiększenie zwinności, konkurencyjności i skuteczności Chappie w zawodach Great Power Competition. Przyszłe aktualizacje mają na celu dalszą poprawę jego mobilności, umożliwiając mu poruszanie się w bardziej złożonych środowiskach. Ponadto postępy w technologii czujników i sztucznej inteligencji pozwolą Chappie wykrywać zagrożenia i reagować na nie z niespotykaną dotąd dokładnością i szybkością. Te ulepszenia i testy skuteczności pozwolą Chappie pozostać w czołówce obrony, zapewniając niezrównane wsparcie dla misji i wzmacniając zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w utrzymanie jeszcze silniejszej przewagi technologicznej w globalnych operacjach obronnych - fragment oświadczenia Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas