BAE Systems prezentuje autonomiczną łódź z karabinem maszynowym

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, w jaką stronę zmierza rozwój technologii militarnych, a wśród nich sztucznej inteligencji i robotów. Brytyjski koncern zbrojeniowy pokazał swoją autonomiczną łódź wyposażoną w zabójczą broń.

Pacific 950 to łódź hybrydowa, która łączy w sobie zalety pontonu i łodzi. Została stworzona z myślą o zapewnieniu jeszcze większego bezpieczeństwa morskiego dla Brytyjskiej Marynarki. Może ona samodzielnie pływać po akwenach przez nawet 10 dni i pokonać w tym czasie do 556 kilometrów. Na jej dziobie zainstalowano w pełni automatyczny stabilizowany system broni maszynowej o kalibrze 12,7 milimetra. Wojsko ujawniło, że chociaż karabin sterowany jest przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, to jednak ostateczną decyzję odnośnie oddania strzału podejmuje ludzki operator.

Reklama

Na pokładzie łodzi znalazły się najnowocześniejsze systemy monitorowania otoczenia, w tym kamery obrazujące w świetle widzialnym i w podczerwieni. Pomimo faktu pełnej autonomii łodzi, nad każdą ich misją będą czuwali operatorzy. Oczywiście, są to działania tymczasowe, by jeszcze lepiej wyszkolić inteligentne systemy. W niedalekiej przyszłości łodzie będą już same wykonywały polecone zadania, które będą polegały na obserwacji morza, wykrywaniu zagrożenia i próbach go zlikwidowania.

Systemy autonomiczne w armii mają na celu ograniczenie obrażeń, a nawet ochronę życia żołnierzy. Skoro w sumie taką automatyczne i powtarzające się czynności mogą wykonywać roboty, to po co niepotrzebnie narażać ludzkie życie. Łodzie Pacific 950 niebawem wezmą udział w organizowanych przez NATO manewrach wojskowych REPMUS w Portugalii. Jeśli spiszą się na medal, a na pewno tak będzie, to trafią na wyposażenie armii w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. BAE Systems

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy