Reklama

Bayraktar Kızılelma. Poznaliśmy najnowszy model tureckich samolotów bojowych

12 marca została podana oficjalna nazwa dla najnowszego projektu bezzałogowych samolotów bojowych - Bayraktar Kızılelma. Ich producentem jest turecki Baykar, którego inny produkt – drony bojowe TB2 – stał się mocnym narzędziem ukraińskiej armii podczas trwającej inwazji Rosji. Tureckie drony zyskały ogólnoświatową sławę. Czy podobnie będzie z nową bezzałogową maszyną?

Bayraktar Kızılelma to tworzony przez turecki Baykar jednosilnikowy, bezzałogowy samolot bojowy, którego nazwę ogłoszono 12 marca 2022 roku. Maszyny mają być oddane do użytku w 2023 roku. Czym będą się charakteryzować?

Samoloty będą lekkie i zwinne. Ich maksymalna masa startowa będzie wynosić 5,5 tony, a na pokład będzie można załadować do 1,5 tony materiałów oraz tonę amunicji.

Bayraktar Kızılelma. Najnowsza broń w rękach Turków

Turecki producent chwali się, że Bayraktar Kızılelma będzie mógł osiągać wysokość operacyjną aż 12 000 metrów. Samoloty będą w stanie latać z prędkością naddźwiękową. Maszyny zostaną wyposażone w systemy utrudniające ich wykrycie.

Reklama

Mają również cechować się wysoką autonomicznością i manewrowością. Według słów producenta samoloty będą mogły także współpracować z załogowymi maszynami, co określa się mianem "lojalnego skrzydłowego". Bayraktar Kızılelma będą w stanie startować nie tylko z lądu, ale również z pokładu okrętów lotniczych, które są wyposażone w rampę startową.

Pierwszy raz o najnowszym modelu tureckich samolotów usłyszeliśmy podczas Avation and Spacer Summit II, który odbywał się 4 sierpnia 2021 roku.

Drony Bayraktar. Ważna broń podczas wojny w Ukrainie

Producent Baykar zasłynął w ostatnich dniach z innego produktu. Mowa o dronach TB2, których używa ukraińska armia podczas obecnie trwającej inwazji Rosji. W internecie pojawiło się wiele nagrań ukazujących skuteczność latających maszyn.

Do znanej melodii powstała nawet piosenka wychwalająca efektywność tureckich dronów.

Przeczytaj też: Twierdza "Kijów". Czy Rosjanie dokonają szturmu na stolicę Ukrainy?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy